Ulaştırma Bakan’ının Çalıs Ziyareti.!

Ulaştırma Bakanı Çalış’ı Ziyaret Etti…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM, İlçemiz Haymana Çalış beldesinde açılışlara katılmak üzere ziyarette bulundu.

İlçemiz Çalış beldesinde oldukça coskun bir kalabalık tarafından karşılanan Bakan Binali Yıldırım,

Çalış belediye Başkan Ali ihsan Özer’in evinde yapılan kahvaltıya katıldı.

Daha sonra   Bakan Yıldırım, AK Parti Ankara milletvekilleri Nurdan Şanlı, Ülker Güzel ve AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan’la birlikte Çalış’ta hizmet verecek PTT Bank şubesinin açılışını gerçekleştirdi.


Açılışın ardından belediye binası ziyaret eden bakan ve beraberindekiler,  Başkan Özer’e himzetleirinden ötürü teşekkür ettiler. Başkan Özer ; Bakana teşekkür ederek, Beldede asfaltlanan yollardan ve Açılan PTT şubesinin beldeye öneminden bahsetti.

Bakan Yıldırım belediye ziyaretinin ardından Çalış İlköğretim okulunda hazırlanan törene katıldı.

Çalış belediyesinin kıt imkaları ile bir çok hizmeti burada getirebildiğini belirterek, Haymana’nın Anadolu’nun bereketli ve tahıl ambarı olduğunu söylerken, bakanlık olarak  üzerine düşenleri yaptıkların belirtterek

Haymana ‘nın milli mücadeleye kattığı öneme değinen  Bakan Yıldırım, yaptığı konuşmada;

“ Haymana, Çalış, Yenice denilince Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’ndaki ”Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda” mısrası aklıma geliyor, Bu beldeler, bu tanıma nail olan vatan topraklarıdır. Bu topraklar Atatürk’ün ”Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” sözlerini söylediği topraklardır. Bu topraklar  Anadolu topraklarının düşman yüzüne kapanan son kapısıdır.  Türkiye Cumhuriyeti bu topraklarda doğmuştur..

Konuşmalar arasında Polatlı Haymana Konya  yoluna da değinen Bakan Yıldırım; bu yolun yapımına karar verildiğini, bu yolun yapıldığında mesafenin daha da kısalacağını,  50 km lik bir fark yaratılacağını bu fark ile oluşacak . Zaman ve yakıt tasarrufunun, yolun maliyetini kısa sürede kendini kurtaracağı ifade ederken,

Polatlı Haymana yolu içinde 40 km yolun 36 km ‘si tek yol, 4 km de duble yol olarak bittiğini bu yolun 29 milyona mal olduğunu anlatırken, bu harcama “helali hoş olsun “dedi.

Bu yolun Çalış/Ankara/Konya yoluna da bağlantısını gerçekleştireceklerini anlatan Yıldırım;

“Bağlantı yolu yapıldığında ve Çalış’ın şu anda bine düşen nüfusunun tekrar artarak,“ Bizler buralar için elimizden geleni yapacağız Belde nüfusu, tekrar 1000 den 2000, 3000  yükselecek buralar, şenlenecek onun için bu yolu, çok önemsiyoruz ve yapmaya kararlıyız,Bu yol ile birlikte bu bölgede tarım ve hayvancılık ile ilgili ürünler diğer , bölgelere  hızlı ulaştırılacak hem bölge insanı hem de bölge insanının refahı daha hızlı artacak, Sevgili Haymanalılar Çalış  beldesinin değerli sakinleri az önce söyledim gibi biz elimizden geleni yapacağız. “dedi.

Okulda düzemlenentöreninardından Bakan Yıldırım, şehitlerimiz için okunan mevlite katıldı,  Mevlit sonrası belde hakkında başkan Özerden bilgiler alarak ayrıldı.

Haber :Fahri Usta-27.09.2012/Haymana Haber /Foto:Alpay Atcı