Taş Ocağı meselesi.! (Mevlüt YAZAR)

Eğer mahkemede karar köyümüzün aleyhine çıkarsa Andezit taşı ayağına köyümüzün o güzelim otlak arazisi o yeşil bitki örtüsü delik deşik olacak…

Nedir bu Andezit taşı, neye yarar? Özellikleri nedir? nerelerde kullanılır? En çok nerede çıkarılıyor?
bu sorulara bir cevap verelim.

Andezit taşı, Selçuklu’lardan günümüze kadar yapı sektörünün gözde ‘yapı taşlarından’ biri. Artık dekorasyon uygulamalarının olmazsa olmazı…

Anadolu medeniyetlerinde yaygın olarak kullanılan ve günümüze kadar birçok alanda kullanımını gördüğümüz Andezit taşı, volkanik hareketlerle oluşmuş kor kayaç taşlarıdır.

En fazla İç Anadolu Bölgesi’nde üretiliyor. Ankara ve çevresinde sık görülen Andezit’e, bu sebeple ‘Ankara taşı’ diyenler de var. Andezit taşına Çorum, Manisa, Kayseri, Isparta ve Uşak’ta da sık rastlanıyor.

Üretildiği bölgenin doğal özellikleri ve madenin yaşına göre renkleri de farklılık gösteren Andezit taşları genel olarak pembe, mor, eflatun, gri ve siyahın tonlarında üretilebiliyor.

Andezitler daha çok kaldırımlar başta olmak üzere merdivenlerden dış duvar kaplamalarına kadar birçok alanda kullanılıyor. Ve kullanım alanları giderek yaygınlaşıyor.

Yaygın olarak plaka ve levha şeklide kullanılan Andezitlerin bordür uygulamalarına da sık rastlanıyor. Başlıca kullanımı görülen alanları şöyle sıralayabiliriz: Kaldırımlar, bordür uygulamaları, bahçe düzenlemeleri, dış cephe kaplamaları, parke uygulamaları, döşemeler, şömineler, şadırvanlar, harpuşta (açık duvar üstü) uygulamaları, eğimli yüzeyler, pencere kenarları, çeşmeler, oluklar, tretuvarlar, mezarlıklar, tarihi yapıların restorasyon uygulamaları, dış ortamlarda kullanılan bank, çiçeklik ve çöp kutuları, merdiven basamakları, refüjler…

Andezit taşlarından kabartmalar, desenler ve dekoratif uygulamalar yapılabildiği için kullanım alanları da giderek artıyor. Bazen bir çeşmede desenli bir kemer yapılabilirken, tarihi bir binada Osmanlı tuğrası da işlenebiliyor. Yapı çeşitliliğine göre Andezit taşını işleyenlerin hayal dünyasının kapasitesiyle dekoratif özelliklerini artırmak mümkün.

Andezit taşının bu kadar yaygın olarak kullanılmasının temel nedeni dayanıklılığı ve aşınmaya karşı direncidir. Kaymaz bir malzeme olduğu için inşaat ve yapı sektörünün gözdesi olan Andezit, ısı yalıtımı özelliğini de bünyesinde barındırır. Yazın serinlik veren bu taşlar, kış aylarında da ısı kaybını önleyebiliyor. Bu özelliği ile özellikle büyük yapılarda tercih edilen kaplama malzemesidir. Doğal bir taş olması sebebiyle aşınmaya da dayanıklı olan Andezitler, kaydırmaz özelliği ile kaldırımlarda çok sık rastladığımız dekoratif taşlardır.

İl Tarım Müdürlüğü Köy Mera Komisyonu‘nun itirazını mahkemeye taşıyan Mapaş adlı maden arama şirketi çok kararlı görünüyor. Mahkeme heyeti, davayı açan şirketin avukatı köyümüze gelip, Andezit taşı çıkarılacak bölgede yani İmam Pınarı ve civarı yada Elmalı Mevkinin Kutluhan Köyü tarafında gerekli incelemeyi yapmış, mahkeme karar verme aşamasına gelmiştir.

Şirket davayı kazanacak gibi görünüyor. Çünkü karşısında Köy Mera Komisyonu hariç oluşmuş bir itiraz cephesi yok.! İlçemiz belediyesi, kaymakamlığı, muhtar ve derneğimiz bu olaya sessiz kalmışlar. Nasılsa Köy Mera Komisyonu itiraz etmiş bizim yapacağımız bir şey yok düşüncesi var.

Köylülerimizin de çoğunluğu bu işe dünden razı olmuş görünüyor. Kulağımıza gelen bilgilere göre köylülerimizden 20-25 kişinin köy camimize asılan ilan tutanağına bu işe, “OLUR” verdiği, 10 kişinin de karşı çıktığı söyleniyor. Hatta maden arayan şirketin köyümüzde olmasının köyümüze faydalı olacağı, aranacak andezit taşı karşılığında köy camimizin çatısının kubbeye dönüştürülmesi işinin şirkete yaptırılacağı söylenmektedir.

Ben bir Çeltikli’li olarak bu işe rıza göstermiyorum. Camimizin kubbesi yapılacak diye köyümün merasının delik deşik edilmesine gönlüm razı gelmez. Çünkü camimizin kubbesi bir şekilde yapılır. Bakalım şirket yapacak mı kesin bir şey yok.! Kazılan, dokusu bozulan mera’mızın yerine hiç bir şey gelmez. Öyle “aman kazsınlar ne olacak köyün içi değil ya dağın taşın bana ne faydası var” demeyeceksin. Geniş bir alanın kazıldığını, eşildiğini düşünün 1000 dekar’dan bahsediliyor. Bu geniş alan mezbele bir enkaz yığını gibi görünecek, üzerinde ot yeşillik bitmeyecek çirkin bir görüntü oluşacaktır.

Köylülerimiz böyle durumlarda birlik beraberlik içinde olmazsa, bu davaya esas itiraz edecekler taraf olmazlar da sessiz kalırlarsa, yani bu çok önemli davayı kaderine bırakırsak, bu şirket tabi ki de davayı kazanır. Gelir köyümüzün o güzelim merasını delik deşik eder gider.

Sosyal paylaşım sitesi olan Facebok‘taki sayfamızda bu haberi paylaştığımızda bir kaç kişinin dışında beklediğimiz o tepkiyi göremedik.

Şu da bir gerçek ki köyümüz mahalle olunca inisiyatif tamamen ilçe kaymakamlığımıza ve belediyemize geçmiştir.

Ama gene de karınca misali, muhtarlık ve dernek olarak köyde mal’cılık, besicilik yapan köylülerimizle birlikte bu davaya taraf olunabilir yada ayrı bir dava açılabilirdi.

Artık bu saatten sonra mahkemenin kararını beklemekten başka yapacak bir şey yoktur.

Ne yapalım hayırlısı olsun…