Suriye’de Kaçırılan Gazeteci Bir HAYMANA’LI.!

Hemşehrimiz gazeteci savaş Muhabiri Cüneyt Ünal Suriye Esed güçleri tarafından Filistinli gazeteci arkadaşı Beşar Fehmi Kadumi ile birlikte Halep’te yakalanarak gözaltına alınmış. Suriye makamları terörist iddiası ile gözaltına aldıkları gazetecilere insanlık dışı muameleler yapmışlar.

İlçemiz Haymana Deveci Köyü nüfusuna kayıtlı olan Başarılı Gazeteci Kameraman hemşehrimiz Cüneyt Ünal  Suriye’de Esad güçleri tarafından kaçırıldı.

Hemşehrimiz Kameraman Cüneyt Ünal, CNNTürk, TRT Türk ve Kanal 6 gibi birçok ulusal kanalda profesyonel haber kameramanı olarak çalıştı.Yurt içinde ve yurt dışında kamerasıyla çektiği görüntülerle usta bir kameraman olduğunu tescilledi.


Suriye devlet televizyonunda dün akşam görüntüleri yayınlanan ve kendisinden 10 gündür haber alınamayan Cüneyt Ünal tam 17 yıldır profesyonel olarak haber kameramanlığı yapıyordu.

Yurt içinde ve yurt dışında sayısız sıcak haber takibi yapan Ünal, çektiği görüntülerle birçok ödüle layık görüldü. Geçen yıl Libya’da çektiği görüntüleriyle, Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nin ”Yılın En İyi Haber Görüntüsü” ödülünü aldı.

17 yıldır profesyonel olarak kameramanlık yapan Cüneyt Ünal, 1996-2000 yılları arasında Kanal 6, 2000-2008 yılları arasında CNNTürk, 2008-2012 yılları arasında TRT Türk’te çalıştı. Ünal, 2009-2012 yılları arasında TRT Türk’ün Kudüs’teki kameramanlığını üstlendi.

Birçok ülkede ve Türkiye’de sıcak haber takibi yapan, Ünal, Ankara Sıhhiye’deki bir eylem sırasında bayılırken meslektaşlarının objektifine takılmıştı.

CNNTürk’te kahvesini yudumlarken görüntülenen Ünal, Libya’da çektiği görüntülerle geçen yıl Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nin ”Yılın En İyi Haber Görüntüsü” ödülünü aldı.

Son dönemde serbest çalışan ve Suriye’ye Arapça yayın yapan Amerikan televizyon kanalı El Hurra adına giden kameraman Ünal, 15 yıldır Türkiye Haber Kameramanları Derneği üyesi.

SURİYE KAÇIRDIĞI HEMŞEHRİMİZE TERÖRİST MUAMELEİ YAPIYOR
Suriye’de kaçırılan Türk kameraman Cüneyt Ünal’ın görüntüleri devlet televizyonunda yayınlandı. Ünal, yüzünde darp izleri bulunan ve ezberletilmiş metni zorla kameraya okutturulurken görülüyor. Ünal’ın eline roketatar verilerek çekilmiş fotoğrafı da yayınlayan televizyon Türk gazeteciyi terörist olarak lanse ediyor.

Suriye’nin Halep kentinde kaybolan Türk kameraman Cüneyt Ünal’ın görüntüsü, Suriye’nin resmi televizyon kanalı El-Ahbariye’de yayımlandı. Halep’te çatışma ortasında kalıp bir süredir kendisinden haber alınamayan Cüneyt Ünal’ın hayatta olduğu Suriye televizyonunda yayınlanan bu görüntülerle ortaya çıktı.

YENİ ŞAFAK Gazetesi’nin manşetine göre Irak’ın El-Hurra televizyonu adına görev yapan Türk kameraman Cüneyt Ünal’ın ne zaman çekildiği tam olarak belli olmayan görüntülerinde yüzünde darp izleri olduğu ve ezberletilmiş metni kameraya okuduğu görülüyor. Görüntülerde, ilk önce Ünal’ın roketatar ile çekişmiş bir fotoğrafı gösteriliyor. Fotoğrafın altında ise ‘Cüneyt Ünal’ın Suriye’ye girişi yasal değil’ ifadesi yer alıyor.

 ELİNE METİN VERİP OKUTTULAR
Türkçe konuşması Arapça altyazıyla yayımlanan Ünal’ın görüntüde; ‘Adım Cüneyt Ünal, İstanbul’dan Hatay’a uçakla geldim. Hatay’dan Kilis’e arabayla geldim. Kilis’ten Azez Köyü’ne silahlı grupla birlikte geçtim. Yanımdaki grupların hepsinin elinde silah vardı. Silahlı grupların içinde Çeçenli, Libyalı, Katarlı, Suudi Arabistanlı gruplar vardı’ dedirtiliyor.

Ünal’ın verdiği röportajda Suriye’ye geldiği ‘silahlı gruplar’ arasında yabancı savaşçıların olduğunu söylemesi ve bunu iki defa tekrar etmesi de dikkat çeken başka bir husus. Cüneyt Ünal’ın röportajı, ‘Meydan caddesinde Suriyeli askerlerle silahlı çatışma yaşandı. Ve beni tutup buraya getirdiler silahlı grubun yanından’ ifadeleri ile sona eriyor.

TEDİRGİNLİĞİ YÜZÜNE YANSIYOR
Ünal’ın taşıdığı tedirginlik görüntülere de yansıyor. Zorla metin okutturulduğu ve bazı ezberletilen cümleleri söylemeye zorlandığı anlaşılan görüntüde Ünal, terörist olarak lanse ediliyor. Tecrübeli gazeteci Cüneyt Ünal’ın Suriye televizyonuna çıkarıldığında Arapça yer isimlerini ve özel isimleri yanlış telaffuz etmesi, tutuk konuşması dikte ettirilerek ezberletilmiş bir metni okuduğu izlenimi veriyor. Ünal, Filistinli gazeteci Beşşar Fehmi ile 10 gün önce Halep’te kaybolmuş ve kendilerinden haber alınamamıştı.
ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İDDİA EDİLMİŞTİ
Şam yönetimine bağlı güçler tarafından daha önce kaçırılan iki Türk gazeteci Adem Özköse ve Hamit Coşkun da Türk istihbaratının elemanları oldukları iddiasıyla suçlanmıştı. Suriye yönetiminin, aynı iddia ve senaryoyu bu kez de kameraman Cüneyt Ünal üzerinden uygulamaya çalışması büyük tepki çekti. Ünal’ın kaçırılmasının ardından AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından yayımladığı mesajında, “Halep’te görev yaparken kaçırılan TRT muhabirimiz Cüneyt Ünal maalesef oldürülmüş. Yakınlarına ve TRT ailesine başsağlığı diliyorum” diyerek, Ünal’ın öldürüldüğünü iddia etmişti.

Sağlığından artık Suriye sorumludur

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cüneyt Ünal’la iletişimin koptuğu andan itibaren konuyla yakından ilgilendiklerini ve kendisinin ailesiyle de görüştüğünü söyledi. Ünal’ın sıhhatiyle ilgili önce üzücü bir haber aldıklarını ifade eden Davutoğlu, “Sağ ve salim olduklarının biz daha önce haberini almıştık ama görüntüler dolayısıyla bizzat da görmüş olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Elhamdülillah ki sağlar ve sıhhati iyi. Ancak görüntülere baktığınızda açık bir şekilde fark edeceğiniz gibi, dikte edilmiş bir açıklama yapılıyor.

Bu daha önce de ortaya konan bir senaryo. Hatırlarsınız, daha önce iki gazeteci kardeşimiz kaçırıldığında da uzun süre bunların Türk istihbaratınını elemanları olduğu iddia edildi” dedi. Davutoğlu, şöyle konuştu: “Kameramanı terörist ilan eder, muhalefeti terörist ilan eder.

Dolayısıyla bu iddiaları hiçbir şekilde ciddiye almıyoruz. Ama şunu ciddiye alıyoruz: Bu görüntülerden sonra o gazeteci, kameraman arkadaşımızın sağlığından birinci derecede o Suriye devleti sorumludur. Uluslararası medya kuruluşlarına da buradan çağrıda bulunuyorum ve Türkiye’deki medya kuruluşlarına da hala Suriye rejimini mazur göstermeye çalışan köşe yazarlarına da buradan sesleniyorum. Eğer gazetecilik etiğine, ahlakına, gazetecilik kimliğine saygınız varsa, hep beraber Cüneyt kardeşimizin kurtulması için çaba sarf edin.’

Medya sınıfta kaldı

Suriye’de rejim güçleri tarafından kaçırılan Cüneyt Ünal konusunda Türk medyası sınıfta kaldı. Ünal’ın bulunması için devreye giren Basın Konseyi ve Medya Derneği, Dışişleri Bakanlığı’ndan çalışmaların hızlandırılmasını istedi. Ancak Türk medyası ise meslektaşıları ile ilgili sınavı geçemedi.

Gazeteler ve televizyon kanalları Suriye’deki iç savaşı takip etmek için gittiği Halep’te kaçırılan eski TRT Türk kameramanı Cüneyt Ünal’ın görüntülerini yayınlarken dahi günlerce yanlış fotoğrafları kullandı. Kameraman Cüneyt Ünal’ın fotoğrafı olarak kullanılan kişi ise gazeteci Ünal ile birlikte Halep’e giden Filistinli muhabir Beşar Fehmi. Türk medyası meslektaşlarına her zaman olduğu gibi gereken özeni göstermiyor. Türk basını hem bu konudaki duyarlılığı hem de meslektaş dayanışması konusunda sınavı veremedi ve sınıfta kaldı.

Basın örgütlerinden kınama
Türkiye Haber Kameramanları Derneği, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti, Suriye’de kaybolan kameraman Cüneyt Ünal’a şiddet uygulanmasını kınadı. Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nden yapılan açıklamada, Suriye tarafından, kamuoyu adına görev yapan Cüneyt Ünal’ın mesleğini yapmasına engel olunması, bir itirafçı gibi gösterilmesi, savaşın bir tarafı ve aktörü olarak görülmesini şiddetle kınadıkları belirtildi. Açıklamada, Cüneyt Ünal’ın 15 yıldır derneklerinin üyesi olduğu belirtilerek,”O sadece görevini yapmak için bir haberci olarak Suriye’deydi.

Görüntülerde kötü muamele gördüğüne dair ciddi bulguların yer aldığı kameraman Cüneyt Ünal’ın ve Beşar Fehmi’nin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz’ denildi. Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) adına Genel Başkan Atilla Sertel tarafından yapılan açıklamada, Türk Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm gazeteci meslek örgütlerinin harekete geçmesi gerektiği belirtilerek, ‘Görevli olarak bulunduğu Suriye’de on gündür alıkonulan meslektaşımız Cüneyt Ünal derhal serbest bırakılmalıdır.

Hükümet ve gazeteci meslek örgütlerini daha duyarlı olmaya çağırıyoruz. 20 bini aşkın üyesi bulunan TGF bu konuda her türlü desteği vermeye hazırdır’ ifadesi kullanıldı. Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ise Suriye makamlarından Cüneyt Ünal’ın serbest bırakılmasını isteyen Bilgin, gazeteciler cemiyeti olarak olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını da bildirdi.

Haber: Orhan ÇELİK / Haymana HABER/ 20.09.2012