Mobese Kameralar Nihayet Takılıyor.

Köyümüz artık bundan böyle minareden 24 saat 4 adet mobese kamerayla internetten canlı olarak izlenebilecektir… 

Daha önceki bir haberimizde köyümüzün camisinin minaresine takılacak 4 adet mobese kameralarla köyümüzün internet ortamında 24 saat izlenebileceğini belirtmiştik.

Dün köyümüz muhtarıyla yaptığımız telefon görüşmesinde “mobese kameraların takılması için hazırlıkların bittiğini sadece önümüzdeki günlerde teknik bir ekibin gelerek bir ön çalışma yapacaklarını akebinde de kameraların köyümüzü net görebilecek bir yere monte edeleceğini internet bağlantısınında yapılmasıyla mobese kameralarının devreye gireceğini” söylemiştir. Muhtarımız Rıza Gülşen, “köyümüz muhtarlığına hibe olmak üzere, Hakan Çınar‘ın bir bilgisayar hediye ettiğini” belirtmiştir.

Biz köyüne köylüsüne kim bir hizmet yapacaksa, biz yanındayız ve her zamanda olacağız.

Hollanda’da çalışan Çevik Ailesi’nden Döner City dükkanlar zincirinin sahibi olan Ramazan Çevik‘in alıp yolladığı mobese kamera ve ekipmanlarının montajını köyümüz muhtarlığı, teknik bir ekibe yaptırarak gerçekleştirecektir.

Mobese kameralar minarenin doğu, batı kuzey ve güney yönlerine takılmak suretiyle, köyümüzü 24 saat izleyecek ve çektiği görüntüleri, muhtarlık odasına konulacak birbilgisaya bağlı monitöre aktaracaktır. Mönitörden devamlı izlenecek olan görüntüler istenildiğinde  kayıtta yapabilecektir.

Mobese kameralar şapkalı olup, motorlu (hareketli) değildir. Mobeseler sabit nokta çekimi yapacaktır.  Yani köyün pilot görüntüsünü çekecektir.

Şimdi belki bazıları buna ne gerek vardı diyebilir. Aslında düşünülürse bu işin zararı olmadığı gibi bir çok faydası olacaktır. En azından köye gitmeden internet ortamında köyümüzü rahatça görebileceğiz bu bile başlı başına köyünü seven biri olarak güzel bir olay değil mi? Köyümüzün 24 saat internet ortamında izlenmesini köyümüzden kim istemez ki? Mesela köyümüzde hava güneşlimi? yağmurlumu? kar varmı? bunu görebileceğiz.   Özellikle yurt dışında olan köyüne gelemeyen gurbetçilerimize, köyümüzü hiç göremeyen ayrıca, Ankara ve diğer yerlerde olan köyülülerimiz köyde olup bitenleri (görüntü olarak) mobese kameranın görebildiği kadarını bulundukları yerden görebileceklerdir. Gene kameraların görüş alanına girecek bazı nahoş hadiselerinde, olayların aydınlatılmasında büyük rol oynayacağı mobeselerin faydalarındandır…

Ayrıca bu işin maliyetinin köye bir yansıması olmayacaktır. Mobese Kemeraları ve ekipmanlarını gurbetçimiz Ramazan Çevik geçen yıl köye izne geldiğinde muhtarımıza teslim etmiştir. Köyümüzün hayır sever bazı esnafları mönütör ve p.c kasasını da daha önce alıp, köyümüze hipe ettkileri için mobeselerin devreye girmesi için sacede muhtarlığımızın, muhtarlık odasına bir internet bağlantısını almaları yeterli olacaktır.

Site Yönetimi Olarak;

Köyümüze maddi katkı sağlayan Hüseyin Zafer Kılıç‘a, Hakan Çınar‘a hem sitemize hemde köyümüz muhtarlığına yardımlarından ötürü, gurbetçimiz Razaman Çevik‘e sitemiz ve muhtarlığımız adına sonsuz teşekkür ediyor, iş hayatlarında başarılarının devamını diliyoruz….

Her şey Çeltikli ve Çeltikli’liler için…

Not: Yukarıda verilen mobese kamera ve ekipmanalarının resimleri bilgilendirme amaçlı olup, sadece örnektir.