Köyümüzün Suları Artık Saat’li Akacak.!

Köyümüzün Suları Bundan Böyle Saatli Olacak…!

Bayramdan sonra yenilenen köyümüz su şebekesinin yüzeysel çalışmaları bitmiş olup, muhtarımız Rıza Gülşen’in söylemine göre, son rütüşlar yapıldıktan sonra en kısa zamanda evlere su akışı sağlanacaktır.

Çalışmalar henüz bitmediği için köyümüz evleri şuan itibariyle su alamamaktadır.

Ben bir Çeltik’lili olarak köyümüz sularına saat takılmasına çok çok sevindim. En azından sularımız daha verimli ve adaletli tüketilecektir.

Özellikle tepelik yerlerdeki evlerimiz normal yerlerde bulunan evlere nazaran daha az su alıyorlardı. Çünkü bağ bahçe ve diğer işlerinde saatlerce boşa akan su özellikle yüksek yerlerdeki evlere su çıkışını düşürüyordu. Dolayısıyla aylarca, yıllarca burada bulunan evler suyu bol kullananlarla aynı parayı ödedikleri halde su bakımından mağdur oluyorlardı.

Ayrıca, muhtar ve ihtiyar heyeti bundan böyle su paralarını toplarken sıkıntı yaşamayacaklar. Her ev kullandığı su miktarına göre, hem kendi harcadığı su tüketim bedelini ilgili yere (Belediye sıtatüsünde olan Yenice Belediye’sine bağlı bir mahalle olduğunda) hemde su deposuna su pompalayan dinamanın tükettiği elektirik parasını muhtarlığa vereceklerdir.

Daha önce su saati uygulaması olmadığı için sularımız bilinçsizce akıtılıyordu. Bundan böyle saatli uygulamada herkes öyle suyu eksisi gibi rahatça kullanamayacaklardır. Herkes tıpkı şehirlerde olduğu gibi bütçesine göre tüketeceğinden, köyümüzdeki her ev’de böylelikle su’yu rahatça dengeli bir şekilde kullanabileceklerdir.

Yani elektirikte olduğu gibi  parasını ödedikten sonra her ev su’yu istediği kadar tüketebilir. İster bostan sulasın. İster boşa akıtsın…

Kısaca, saat uygulaması gerek Türkiyede gerekse Dünya’da önemi gün güne artan su’yun, daha ekonomik daha verimli ve daha adaletli tüketilmesine katkı sağlayacaktır.

Sadece şehir ve kasabalarda yaygın olan ve çoğu köylerde daha olmayan ve muhtarımızın çabasıyla hayata geçen bu saatli su uygulamasının köyümüze, köylülerimize hayırlı olmasını diliyoruz…