Köyümüzde Bu Sene Haç’ca Gidecekler Belli Oldu.

Kutsal topraklara giderek hac farizasını yapmak için başvuruda bulunan 2 milyonu aşkın kişinin heyecanla beklediği 2018 yılı hac kuraları Ankara’da çekildi.

2018 yılında hacca gitmek için 316 bin 857 kişi ilk defa kayıt yaptırdı. Daha önce hac kaydı olup, Başkanlık tarafından kayıtları yenilenen 1 milyon 804 bin 110 kişi ile birlikte kur’aya toplam 2 milyon 120 bin 967 kişi katıldı.

Köyümüzde bu sene Haç’ca gidecekler belli oldu.

Yazar Ailesine mensup, Güller-Abbas Yazar çifti ile Yıldırım Ailesine mensup, Emine-İbrahim Yıldırım çifti çekilen kur’ada isimleri çıkarak, 05 Şubat 2018 tarihinde yapılacak “Kesin Kayıt Yaptırma” hakkına sahip olmuşlardır.

Yazar Çifti 2009 tarihinde Yıldırım çifti de 2016 tarihinde Haç için ön kayıt yaptırmışlardı.

Hac kur’aları çekilirken büyük bir coşku, farklı bir heyecan ve tatlı bir hüzün yaşandığını ifade eden Başkan Erbaş,  bu heyecan, coşku ve hüzün Ülkemizin 81 iline, tüm ilçe, kasaba ve köylerine dalga dalga yayıldığını söyledi.

Kuralar, hacı adaylarının kayıt yaptırdıkları iller bazında “oda tercihli” ve “otel tercihli” hac konaklama türlerinde sıralamaya konulmaları şeklinde çekildi. Asıl ve yedek tasnifi yapılmayan kurada, Diyanet ve acenta ayrımını gidilmedi.

Kura sonuçları, saat 21.00’den itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının https://hac.diyanet.gov.tr/ internet sitesinden yayımlanmaya başladı.

Kurada ‘Kesin Kayıt Hakkı’ elde edenler, 05-16 Şubat 2018 tarihleri arasında “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kayıtlarını yaptırabilecekler.

Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 22 Şubat – 02 Mart 2018 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

Hac ibadeti için Kutsal topraklara gidişler 17 Temmuz 2018’de başlayacak, 15 Ağustos 2018’de ise tamamlanacak. Dönüşler ise 25 Ağustos 2018 de başlayıp 20 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

Çeltikli Köyü Sitemiz Adına;

Güller-Abbas Yazar ve Emine-İbrahim Yıldırım çiftinin Haç adayı olmalarını şimdiden tebrik ediyor,  bu sene Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde yapacakları Haç’larını Allah (CC) kabul etsin, hayırlara vesile kılsın inş…