Köyümüzde Ekinler Biçiliyor.

köyümüzde ekinler biçiliyorÇeltikli’mizde hububat biçimine başlanmıştır. Köyümüze köylülerimize bol bereketli bir yıl diliyoruz…

Her yıl olduğu gibi bu senede köylünün bir yılın emeği olan hububatın biçilmesine başlanmıştır.

Yaklaşık bir haftadır köylümüz, Bayram Yıldırım‘ın biçerdöveri diğer hububat ürünlerinden daha erken olgunlaşan arpaların biçimini yapmaktadır.

Köyden gelen haberlere göre, bu sene hasadın şuana kadar yapılan biçimlere göre, normalin biraz üzerinde olduğu yönündedir. Arpaların verimi gayet güzel olup, bir’e 30 – 40 civarında yapmaktadır.

Buğdayların ise, şuan biçimine henüz başlanmamış olmasına rağmen tarlasına göre bir’e 10, 15, 20 olacağı söylenmektedir.

Bugün itibariyle de geçen yıl ve daha evvel ki yıllarda köyümüz ekinlerini biçen, Kırşehir’li biçerci Gürsel Akmeşe’nin 3 adet biçerdöveri de köyümüze gelerek biçime başlamıştır.

Biçerdöverlerin bu seneki biçim bedeli,  muhtarımız Rıza Gülşen’in beyanına göre dönüm başına 8 bin lira olarak belirlenmiştir.

ekinler biçiliyorFiziksel ve coğrafi etkenlerden dolayı köyümüz ekinleri, arpalar hariç Haymana ve civarına nazaran daha geç olgunlaşmaktadır. Hal böyle olunca da en geç köyümüz ekinleri biçilmektedir.

Havaların ısınmasıyla önce arpaların akebinde de biraz kumsal olan yamaç yerlerdeki buğdayların biçimini, şuan köyümüzdeki  4 biçerdöver biçmektedirler.  Öz içi ve sulak yerlerdeki buğdayların daha tam olarak olgunlaşmamasından dolayı, bu durumda olan yerlere bir kaç gün sonra başlanacaktır.

Bu senede biçimin Ramazan ayına gelmesiyle köylülerimizin oruç’tan dolayı biraz sıkıntı yaşayacakları aşikardır. Biçimler Ramazan ayının ortalarına doğru tamamlanacağı tahmin edilmektedir.

Köyümüzde biçimde bu sene bir ilk yaşanacak.! Daha evvelki yıllarda meramız sapları ihtiyacı olanlar kendisine yetecek kadar saman yaptırıp, geri kalan sapları da tarlada kalıyordu. Kalan sapları ise sınır köyümüzle sınır komşusu olan köylerden gelenler değerlendiriyordu.

ekinler biçiliyorBu sene tarlasını biçtiren köylülerimiz tarlasının sapını eğer saman yaptırmayacaksa tarlayı biçen biçerdöverin anlaştığı  “sap balyacina” satabilecektir. Sapını satan tarla sahibi ekinini biçen biçerdöver sahibine biçim ücreti ödemeyecektir.

Bizim açımızdan bu uygulama isabetli olmuş.! En azından bu sene tarlasını biçtiren ve saman ihtiyacı olmayan köylülerimiz ekinlerini ücretsiz biçtirmiş olacaklardır. Yoksa önceleri hem ekinlerini parayla biçtiriyorlar hemde tarlalarının sapını başkaları kullanıyordu.

Bu sene saman ihtiyacı olmayanlar tarlalarının sapını, Balyacı’ya satacağından her sene köyümüze gelen samancı’ların bu sene gelmeme ihtimaline karşı, saman yaptıracakların bu ihtiyaçlarını köylülerimizden (                                                                        ) yapacağı tarafımıza bildirilmiştir.

Site ve Dernek Yönetimi Olarak;

2013 yılı hasat yılının köylülerimize hayır getirmesini ve bereketli olmasını Allah’tan (C.C) niyaz ediyoruz.

Haber: Mevlüt YAZAR – 07.07.2013 – wwww.celtikllikoyu.com