Köyümüzde Bu Sene Hasat Düşük.!

Köyümüzde ekinler biçiliyor, köylü halinden menmun değil.! 

Biçime geçen hafta başlanan köyümüz ekinleri şuan itibariyle bitmiş olup, verim olarak geçen yıllara nazaran bu sene beklenen seviyede olmamıştır.

Köyümüzde bazı tarlalara biçerdöver girmezken, biraz sulak olan ve hububatın verimini artıran toprak bileşimleri olarak biraz zengin olan yerlerinde 1’e 10,  1’e 15 yaptığı görülmüştür. Hal böyleyken, köylülerimizde bu sene borçlarını nasıl kapatacağı endişesi belirmiştir.

Verimin düşük olması sadece köyümüzde değil, Ankara’nın Polatlı, Kazan, Şereflikoçhisar, Haymana, Beypazarı, Kalecik ve Çubuk da, kuraklıktan tarlalarda ürünler kuruduğu gözlenmiştir.

Ankara’ nın Polatlı, Kazan, Şereflıkoçhısar, Haymana, Beypazarı, Kalecik ve Çubuk gibi tarımla uğraşılan önemli ılçelerinde yağışsız bir dönem geçiren çiftçiler, tarlalarında istenilen ürünü elde edememelerinden dolayı tohumluk ürün fiyatlarının aşırı yükselmesinden endişe ediyorlar.

Son yılların en kurak dönemının geçirildiği Ankara ve çevresinde, tarım arazilerinin yeterli yağiş almamasi ve yağışın zamanında olmaması, tarimla uğraşan vatandaşlari zor durumda birakmıştır.

Kuraklığın en etkili olduğu ilçelerden birisinin de ilçemiz Haymana olduğu bildirildi. Haymana Ziraat Odası Başkani Halil İbrahim Balıkçı, kuraklık nedeniyle 2007 yılında mevcut tarım arazilerinin, ancak yarısının ekilebildiğini söyledi. Söz konusu arazilerde ekili olan buğday, arpa, yulaf ve kimyonun da kuraklıktan en çok etkilenen ürünler olduğuna işaret eden Balikçı, Haymana da buğdayda yüzde 50, arpada ise yüzde 80 oranında ürün kaybı tespit edildiğini dile getirdi.