Modanlı Köyleri

Haymana ilçesinde bulunan aşiretimize mensup altı (6) köy bulunmaktadır.  Bu köyler şunlardır.

BİRİMOĞULLARI, RİŞWAN ve MODANLI AŞİRETİNE MENSUP KÖYLER

1. Karasüleymanlı

2. Saatli

3. Katrancı (Ağr ı- Birimoğulları, Erzurum – Karayazı Muhacirler (Macirler), Rişwan, Modanlı

4. Çeltikli

5. Toyçayırı (Modanlı+Bulgar Göçmeni+Terikan)

6.Yamak (Modanlı+Şeyhbızın)

Modanlı Köyleri ile ilgili bilgileri, internet ortamında, İlçemiz Milli Eğitim Şube Müdür V. Sayın Enver YURTDAŞ’ın  hazırladığı  ilgili eserinden ve bazı ansiklopedik bilgi veren sitelerden  (www.wikipedia.org–  www.yerelnet.org.tr –  www.haymana.com –  ww.turkcebilgi.com v.s)  araştırarak, sitemizin formatını uygun  bir hale getirerek aşağıdaki bilgileri sizlere sunuyoruz. Eğer bilgilerde yanlışlık yada eksikler varsa gene bu sayfanın altındaki yorumlar bölümüne yazabilirseniz. 

________________________________________________________________________________________

ÇELTİKLİ KÖYÜ (Modanlı Aşireti)

  

Çeltikli Köyü ; Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir Modanlı köyüdür.
KÖYLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Nüfus :  2000 Yılı verilerine göre 129’dur
Posta Kodu : 06860
Alan Kodu : 0 312
Coğrafi Bölgesi : İç Anadolu Bölgesi
İli : Ankara
İlçe : Haymana
Tarihi : Köy, tarihi kesin olmamakla birlikte yaklaşık 1184 tarihlerinde Urfa – Siverek’ten Ankara Haymana yöresine yerleşen Modanlı Aşiretine Mensuptur.
Urfa Siverek’ten Haymana bölgesine göç etmeleri konusunda köyde 2 farklı görüş vardır.

 

1. Köydeki genel kanata göer;  Modanlı Aşiretine mensup olan ve yaşadıkları yerdeki kuraklık, savaş ve diğer coğrafi etkenlerden etkilenen 6 kabile   Urfa’dan göç ederek Haymana yöresine yerleşmiştir.
2. Köyün kurucularından Ali Dehero yüzbaşı imiş. Kendisi Uç Beyi imiş. Osmanlı Devleti tarafından görevli olarak göndermiş. Bölgedeki Ermeni ve Rumlar üzerinde hakimiyeti sağlamlaştırmak için bizleri uç beyi olarak göndermiş. Bu Yüzden birde sancak verilmiş. Bizler buralara geldikten sonra tedirgin olan Ermeni ve Rumlar, büyük yerleşim yerlerine kendiliklerinden göçetmişler. Biz de onların boşalttığı köylere yerleşmişiz. Ali Dehero Haymana’da ilk İnler Katrancı köyüne yerleşiyor. Bir müddet sonra oradaki sineklerden, bataklıktan rahatsız olunca kalkıp Toyçayırı köyüne göçediyor, buradan da her biri ayrı köylere dağılıp Haymana’daki altı Modanlı köyünü meydana getiriyorlar. Bu köyler Çeltikli, Toyçayırı, Karasüleymanlı, Katrancı, Saatli, Yamak’tır. Bizimkiler Çeltikli’ye yerleşmeden evvel Cihanşah ile Sinanlı köyleri arasındaki Deliktaş denilen mevkiyi mesken tutmuşlar, oradan buraya gelmişlerdir. Köyde ilk zamanlar Sındıran(Yenice) boğazından Sinanlı’ya kadar geniş bir arazide çeltek ekimi yapıldığında köyün adı Çeltikli konulmuştur. Diğer bir rivayete göre ise Osmanlı zamanında Erzurum ve çevresindeki illerin Haymana’ya gelip yerleşmiş olmalarıdır. Bu yüzden Haymana’nın yerlisi yoktur. Göçler sonucu oluşmuştur.
Ulaşımı : Çeltikli Köyü; Ankara iline 114 km, Haymana ilçesine 40 km uzaklıktadır.İklimi : Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Daha çok kışları tıpı poyraz, fazla kar gormeyen, yazları ise genellikle sıcak, serın bir havası vardır. Ama genel bir ele alınışla, çok soğuk yada çok sıcak bir ortamı toktur.
Tam burada yeri gelmişken köyün nufusu ve etnik yapısı ile ilgili bir iki cümle ile kendi görüşümü ilave yapmak istiyorum. 
Geçimi tarıma dayalı köyümüzün gün güne kuraklıktan verimin düşmesi, toprağın çoğalan nüfus karşısında bölünmesi,  geçim sıkıntısını doğurmuş buda insanlara çaresiz şehirlere göçü tetiklemiştir. Köyümüzün esas nüfusu Ankara (Sincan-Fatih) , Haymana ve Polatlı’ dadır.  
Köyümüzün Etnik Yapısı: Köyümüz hanefi mezhebine mensup olup, dili türkçedir. Çevre köylerden (Yenice, Şerefligökgözü, Kara Süleymanlı, Yamak, Toyçayırı, Tepeköy, Bumsuz, Yurtbeyli, Sinanlı v.b) kız alıp verdiğimiz için özellikle kürt köylerinden bize gelenler, hem türkçe hemde kendi öz dilini (Kürtçeyi) kullandığından azda olsa kürtçe konuşanlar da vardır.
Köyümüzde bulunan kabile ve aileler ;  Köyde 6 kabile bulunmaktadır. Bu kabilelerin en büyük olanı ise Carcar kabilesidir. Bu kabileleri oluşturan aileler ile kabile adları şunlardır:
 1-  Carcar’lar (Yazar, Emektar, Tümtürk, Dönmez, Yılmaz, Atamaz, Şahin, Çınar Soyalı olanlar),
 2- Hacı Mehmet’ler (Doğan, Yıldırım, Gülşen, Aytaç Kılıç Soyadlı olanlar),
 3Sırımcı’lar (Çiftçi, Kaplan Ağırcan Soyadlı olanlar),
 4- Gezginler (Yüzer, Koç, Tetik, Başaran Vural soyadlı olanlar),
 5- Hasan-ı Ketti’ler (Özdemir, Çoban Soyadlı olanlar),
 6- Macir’ler (Demir, Gül soyadlı olanlar) dir.
 7- Çiti’aklar (Kılıç, Türkan)
 8- Diğer Kabileler (Daldal, Çevik, Aydın, Avcı, Öpöz, Kılınç)
Ekonomisi : Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genellikle buğday, arpa ve buna benzer hasat ürünleri yetiştirilmektedir. Hayvancılık da ise daha çok küçük baş hayvancılık yaygındır. Köyün nüfusu fazla kalabalık olmadığı için hayvancılık diğer köylere oranla daha düşüktür.
Muhtarlık : Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte, köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyün iki dönemdir seçilen şu andaki muhtarı Rıza GÜLŞEN’ dir. Muhtarımız aynı zamanda Haymana Muhtarlar Derneği’nin de başkanıdır.
Seçildikleri Yıllara Göre Bazı Köy Muhtarları :
2009 – 2012 : Rıza GÜLŞEN 2004 – 2009 : Rıza Gülşen 1999 – 2004 : Hatıp DOĞAN 1994 – 2004 : Keleş (Esef) TÜMTÜRK
Altyapı bilgileri : Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi 2012 itibariyle bitmiş olup, hizmete açılmıştır.  PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

KATRANCI KÖYÜ  (Birimoğulları, Macirler, Rişwan, Modanlı, Avren)

  

Katrancı Köyü , Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir Modanlı köyüdür.
KÖYLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Nüfus : 2000 yılı verilerine göre, köyün nüfusu 322’dir.
Posta Kodu : 06860
Alan Kodu : 0 312
Coğrafi Bölgesi : İç Anadolu Bölgesi
İli : Ankara
İlçesi : Haymana
Köyün Kısaca Tarihi : Katrancı türkmen köyüdür. Urfa civarından göçmüş olan Modanlı,  Rişwan ve Ağrı (aslen İran’lıdırlar Abdülmecid soyundan gelirler) Birimoğulları aşiretine mensup, Haymana’daki 6 Modanlı köyünden biridir. Ayrıca köye hem ERZURUM-KARAYAZI (Muhacirler) hem de BALA-AKVEREN (Avren) köylerinde göç almıştır.
Ulaşım : Katrancı, Ankara iline 104 km, Haymana ilçesine 30 km uzaklıktadır.
İklimi : Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Ekonomisi : Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Gurbetçi vatandaşların sayısı hayli fazladır. Şu anda köyde en popüler geçim kaynağı BESİCİLİK olmuştur. Çünkü her hanede kurbanlık besiciliği başlamıştır.

Muhtarlık : Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte, köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyün şu andaki Hacı YÜKSEL‘dir

Altyapı Bilgileri : Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon 2007 yılında yapılmışdır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit ve Gms telefon vardır.


KARASÜLEYMANLI KÖYÜ (Modanlı)

  

Karasüleymanlı Köyü; Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir Modanlı köyüdür.

KÖYLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Posta Kodu : 06860
Alan Kodu : 0312
Coğrafi Bölgesi : İç Anadolu Bölgesi
İli : Ankara
İlçe : Haymana

Tarihi : Haymana Gazetesi muhabiri Enver YURTTAŞ’ın köylülerle yaptığı röpartaşa göre; “Atalarımız Urfa Siverek’ten gelme. Modanlı aşiretine mensup. Orada bizzat görüştüğüm aşiretimizden yakınlarımız var.” deyip Urfa’da görüştüğü kişilere ait kartvizitleri gösteriyor. “Urfa’da görüştüğüm Modanlılar içinde Türk de, Arap da, Kürt de var.” “Bize Hacıümmet sülalesi derler. Modanlılar’ın Haymana’da ilk konakladıkları yer bizim köyün merasıdır. 5 erkek çocuk çevreye dağılıp diğer Modanlı aşiretine mensup köyleri (Çeltikli, Katrancı, Toyçayırı, Yamak, Saatli) kurmuşlardır.” Kendisinden bu bilgileri aldıktan sonra köyün birkaç fotoğrafını çekip ayrılıyorum.

Haymana’da Kemal ÇETİNKAYA, Osman BİÇER, Mehmet Zeki GÜNEŞ ve muhtarları Mustafa DEMİR ile ayrı ayrı görüştüm. Kemal ÇETİNKAYA, Bala ve Şerefli Koçhisar’da da Modanlı aşiretine mensup köyler olduğunu söylüyor. Kemal ÇETİNKAYA’dan köyle ilgili bilgi almak üzere bürosuna gittiğimde bana Osman BİÇER ile hazırlamış oldukları köyleriyle ilgili bilgi notlarını Osman BİÇER’i de çağırıp veriyor. Bu notlarından aldığım bilgiler özetle şöyle: “Köyümüz aslen Modanlı aşiretine mensup, Türkmen ekrad taifesinden olup Haymana’ya yerleşen ilk aşirettir. Ankara vilayet salnamelerinde aşiretin Haymana’ya geliş tarihi hicri 600 (m.1184) olarak geçmektedir. Ancak o zamanlar göçebe yaşantısı sürdürmekte olan aşiretimiz burada sürekli yerleşime geçmeyip değişik yerlerde iskan olduktan sonra Urfa Siverek’ten bizim yedinci dedemiz Veli Bey zamanında Karasüleymanlı köyü kurulmuştur. Veli Bey’in muhtemelen diğer kardeşleri de Haymana’daki bu aşirete mensup diğer beş köyü kurmuştur.” Kemal ÇETİNKAYA ve Osman BİÇER’in hazırlamış olduğu Veli Bey’in şeceresine Mehmet Zeki GÜNEŞ, birkaç küçük ekleme yapıyor.

Şecerenin son şekli aşağıdadır: Veli Bey Veyis Bey İbrahim Bey İbrahim Bey Murtaza Bey Hacı Ümmet Halil Kel Tamir(DEMİR’ler) Mustafa İrfan İbrahim Halil Mehmet KUTSAL Mevlüt ULUDAĞ YILMAZ Ömer BİÇER Hüdaverdi ÇETİNKAYA Hüseyin Kavas Tayyar Ömer İsmail ÖZTÜRK Ali ÇETİNKAYA GÜNEŞ AYTAÇ ÜNAL KILIÇ HAKBİLİR GÖKALP
Mehmet Zeki GÜNEŞ (d.1926) ile yaptığım görüşmede, köylerine kimyon biçmeye gelen Urfalılar’dan aşiretini sorduğunu ve kendilerinden aldığı bilgilerle Urfa’ya gittiğini, bu vesileyle aslen Arap kökenli olan Modanlı aşiretinden kişilerle görüştüğünü söylüyor.

Mehmet Zeki GÜNEŞ köyleriyle ilgili de şu bilgileri veriyor: “Bizim köyü Veyis Bey kurmuştur. Veyis Bey, çevredeki değişik köylerde(Ankara Karabatak köyü, Kadıköy, Demirözü) kaldıktan sonra gelip Karasüleymanlı köyünü kurmuştur. Ne zaman kurduğuna dair bir bilgi bende mevcut değil. Hacı Ümmet ile kardeşleri Halil ve Kel Tamir, Osmanlı döneminde isyan eden, vergi vermeyen ayanları dize getirmişler ve o yüzden Hacı Ümmet’e Serdarbaşılık ünvanı verilmiş, çevredeki vergileri devlet adına toplamıştır. Serdarbaşılık, ondan çocuklarına geçmiştir. Osmanlılar’ın vermiş olduğu bu ünvanı gösterir belgemiz köyden Sedat VURAL da, kendisi Ankara’da avukatlık yapmaktadır.” Kuşadası’nda ikamet eden Necmiye GÜNEŞ, köyleri ile ilgili edindiği bilgileri mail ile gazeteye ulaştırmış. Mailde özetle Karasüleymanlı köyünün kuruluşunun çok eskilere dayandığı, Selçuklular’ın Ankara’ya egemen olduğu dönemlere rastgeldiği, aşiretin Haymana dışında Rakka(Kuzey Suriye), Erzurum havalisi, Kars, Çıldır, Sivas, Koçhisar, Karaman, Kocaeli, Biga, Rumeli, Ankara ve Balıkesir’de iskan olduklarının Cemal TÜRKAY’ın “Osmanlı Arşivleri Işığında Ankara Çevresindeki Aşiret ve Boylar” adlı eserinde anlatıldığını belirtiyor. Hatta bu aşiretten Mustafa Ağa’ya Selçuklu Devleti tarafından beylik verildiğinin ve yöreyi 40 yıl yönettiğinin rivayet edildiğini söylüyor Necmiye GÜNEŞ.

Köyün kendine has güzel, bir o kadar da ilginç bir özelliğini İrfan KUTSAL ve görüştüğüm diğer köylüler şöyle ifade ediyorlar;“köy halkının belirgin bir özelliği iddiacı olmaları. Hemen hemen her konuda iddialaşırlar. Tarla, traktör, kamyon vb. Biri bir traktör mü aldı, öbürü daha iyisini alır veya kendi traktörünün daha iyi olduğunu iddia eder.”

Köy, yaklaşık 50 hanelik. Dışarıya son zamanlarda fazla göç vermiyor. 60-70 hane kadar Haymana’da, 100 hane kadar da Avrupa’da yaşayan nüfus var. Hemen hemen köyde duran her ailenin Avrupa’da bir yakını var. Avrupa’da da çoğunlukla Hollanda’yı mekan edinmişler.

Köy civarında m.395-1073 yılları arasında Ankara civarına yerleşen Bizanslılar’dan kalma mağara ve harabeler mevcut olup cuzi miktarda da olsa(Molla Çeşme ve Kale Tepe mevkiinde) bronz sikkelere rastlanmıştır.

Kültür : Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Ulaşım: Karasüleymanlı Köyü, Ankara iline 91 km, Haymana ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklimi : Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus : 2000 yılı verilerine göre köyün nüfusu 348 ‘dir.
Ekonomi :  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Muhtarlık : Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Muhtarlık :Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte, köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyün şu andaki Mahmut AYTAÇ’dır

Seçildikleri Yıllara Göre Köy Muhtarları :

2008-2014 – Mahmut AYTAÇ 2004-2008,   Mustafa DEMİR 1999-2004,   Mustafa DEMİR 1994-1999, Mustafa DEMİR 1989-1994, İrfan KUTSAL 1984-1989,  Orhan KORKMAZ

Altyapı bilgileri : Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyde çok tarihi yetler vardır. 2 si m.ö 2 adet mağara bulunmaktadır.

4- SAATLİ KÖYÜ (Modanlı)

  

Saatli Köyü, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir Modanlı köyüdür.
KÖYLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Posta Kodu : 06860
Alan Kodu : 0312
Coğrafi Bölgesi : İç Anadolu Bölgesi
İli: Ankara
İlçesi : Haymana

Tarihi : Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Urfa Siverek’ten gelen Veli bey zamanında Karasüleymanlı Köyü kurulmuştur. Velibeyin diğer kardeşleri de Haymana’daki bu aşiret mensup diğer beş köyü ( Çeltikli, Yamak, Toyçayırı, Saatli ve Katrancı) kurmuşlardır. Köyün ilk yerlileri Çelik’ler, Koç’lar Yıldırım’lar ve Yılmaz’lar olup, diğerleri değişik yer ve zamanda buraya gelip yerleşmişlerdir.
Kültür : Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Ulaşım : Ankara iline 136 km, Haymana ilçesine 62 km uzaklıktadır.
İklim : Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus : 2000 Yılı verilerine göre köyün nüfusu 125 ‘dir.  Ekonomi : Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık : Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyün şuandaki muhtarı Hasan ÇELİK’tir.
Seçildikleri Yıllara Göre Bazı Köy Muhtarları: 2004 – Hasan Çelik 1999 – 1994 – 1989 – 1984 –
Altyapı bilgileri : Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

5-TOYÇAYIRI KÖYÜ (Modanlı+Bulgar Göçmeni+Terikan)

  

Toyçayırı Köyü ; Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir Modanlı köyüdür.
KÖYLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER      
Posta Kodu : 06860
Alan Kodu : 0 312
Coğrafi Bölgesi : İç Anadolu Bölgesi

İli: Ankara

İlçesi : Haymana
Nüfusu : 2000 yılı verilerine göre köyün nüfusu 312’dir.

Kültür : Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bir bilgi yoktur.

Ulaşım : Toyçayırı Köyü, Ankara iline 142 km, Haymana ilçesine 68 km uzaklıktadır.
İklim : Köyün yarısı yeşillik yarısında’da çöl iklimi vardır.
Ekonomi : Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık : Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyün şuandaki muhtarı, Ömer ÇUFADAR’dır.

Seçildikleri Yıllara Göre Bazı Köy Muhtarları: 2009 – Ömer Çufadar 2004 – Ömer Hakbilir Altyapı bilgileri : Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol sözde asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


YAMAK KÖYÜ (Modanlı + Şeyhbızın)

                                        

Yamak Köyü ; Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir Modanlı köyüdür.
KÖYLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Posta Kodu : 06860
Alan Kodu : 0312
Coğrafi Bölgesi : İç Anadolu Bölgesi
İli : Ankara
İlçesi : Haymana

Köyün Tarihi : Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.  Yamak köyü eveliyatı dışarıdan gelme bir köydür.Urfa dan ve değişik yerlerden göç edilmesi sonucu tarihi kuruluşu kurtuluş savaşı öncesine dayanan bir köydür. Köyün etrafında bulunan Halk arasında Tekke Diye adlandırılan,tarihte ise bir çok kahramanlığa sahne olmuş Türbe tepe halen o yılların tarihi izlerini taşımaktadır.Yamak köyü diğer köylerin gelip geçtiği yol ağı üzerinde olmuş zamanla yeni yolların açılması ile diğer köylerin yol ağı kendileri için en kestirme yol neresi ise oradan geçit almışlardır.
Kültürü : Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. çok kültürlü bir köydür. Yamak Köyü gelenek ve Göreneklerine Çok Düşkün Bir Köydür.Eski anane gelenekleri halen devam etmekte olup Misafirperver bir köydür.Eskilerde bunun için özellikle Köy odaları yapılmış olup dışarıdan gelen misafirler buralardan ağırlanıp.izzetiikram yapılırmış.halen bu köy odalarının temelleri köyde bulunmakta olup bazıları ise kullanılır durumdadır. Köyde okuma yazma oranı yüksektir.Tahsilli insanları epey vardır. Şu an Devlet kademelerinde önemli pozisyonlarda olanlar vardır. Özel şirket sahibide vardır.

Bunlardan bazıları ;

Maliye Müfettişi Rahmetli Sn.Muhlis YILMAZ, Dr. Sn.Reyhan ÖZTÜRK, İşadamı Kübiz inş. Lmt.şti sahibi Jeoloji Müh.Sn.Kasım YILMAZ. İnşaat Müh.Sn.Yücel YILMAZ. Jeoloji Müh.Gümüşhane il Bayındırlık Müd.Sn.Şenay Yılmaz. Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinde teknik şef Sn: Süleyman YILMAZ. Bayındırlık Ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma Ve Uygulama Gnl.Müd.Belediyelerden Sorumlu Teknik eleman Sn: Ramazan ÖZTÜRK. Haymana Tapu Sicil Müd.yrd.v.Sn: Selahattin YILMAZ. Emekli Hava Pilot Binbaşı Sn: Hüseyin KAYA. Öğretmenlerimiz, Memurlarımız, astsubaylarımız o kadar var ki hepsi ile ayrı ayrı gurur duyuyoruz.

Ulaşım : Ankara iline 91 km, Haymana ilçesine 17 km uzaklıktadır.
İklim : Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfusu : 200 yılı verilerine göre köyün nüfusu 160 ‘dır.

Ekonomi : Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık : Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyün şuanki muhtarı Hasan GÜLER’dir.

Seçildikleri Yıllara Göre Bazı Köy Muhtarları :

 2004 –Sadık ÖZTÜRK :

1999 – Sadık ÖZTÜRK :

1994 – Sadık ÖZTÜRK :

1989 – Sadık ÖZTÜRK :

1984 – Seyit Mehmet DOĞAN : 1965-1983

Altyapı bilgileri : Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.