Gül Bakkaliyesi

Feyzullah Gül, 1959 Çeltikli köyü doğumludur. İlkokulu köyde bitirmiş olup, çiftçiliğin yanı sıra ek iş olarak şuan köyün bakkallığını da yapmaktadır.  Öpöz bakkaliyesinin son dönemlerinde kendisinden evvel yine bu işi yapan, Fehmi Koç’ dan sonra bakkal işine başlamıştır. O günden bugüne köyümüzün ayakta kalan tek bakkal esnafıdır. Zaten köyümüzde hasat dönemi ve bayramların haricinde çok az sayıda insanımız yaşamaktadır. Onlarında geneli bağ-kur emeklisi olup, her ay aldıkları maaşla  ihtiyaçlarını ilçe de karşılamaktadırlar.  Köyde olanlarımız ancak çok acil ihtiyaçlarını (Sigara, çay, şeker v.s.) köyümüzün bakkalında gidermektedirler.

Feyzullah Gül’den önce, Mülazım Öpöz uzun yıllar ( 55-60 yıl) köyümüzün bakkallığı yapan, eşi vefat ettikten sonra yaşlıda olması hasebiyle, bu işi bırakmak zorunda kalan yılların esnafıdır. Mülazım amcadan evvel bende hayatta yokken, dedemin kardeşi rahmetli Bahri Yazar dedem de bu işi bir dönem yapmıştır. Daha öncesini ben artık bilmem!

Mülazım amcanın döneminde, benim bildiğim bir kaç yıl İbrahim Özdemir ile yine bir iki yıl Yusuf Emektar, hatırladığım kadarıyla kısa bir dönemde Mehmet Tetik bu işi yapanlardandır.

Köyümüzün şu andaki nüfusu o kadar azalmıştır ki, iki elin parmağı adedince kalmıştır. Köyde bakkal açsanız  ne yapacaksınız? Kazanamazsınız ki? Geçimi tarıma dayalı köyümüzün gün güne kuraklıktan verimin düşmesi, toprağın çoğalan nüfusu karşısında bölünmesi, geçim sıkıntısını doğurmuş buda insanlara çaresiz şehirlere göçü tetiklemiştir. Köyümüzün esas nüfusu Ankara, Haymana ve Polatlı’ dadır.