Sanal Mezarlığın Gereği

Yaşamak nasıl gerçek ise ölüm de o kadar gerçek ve yaşamımızın içinde. Kaybettiğimiz yakınlarımızın ardından, onları zaman zaman hatırlamak ebedi istirahatgahların da huzur bulmaları için dualarımızı göndermekten başka ne yapabiliriz?

Bu basit ve anlamlı görevi dahi zaman, mesafe v.b. nedenlerle aksattığımız bir gerçek.  Hatta köyümüzden olup ta zorunlu sebeplerden dolayı çok çok uzaklarda ikamet eden  bir yakının (Anne, Baba, Kardeş v.s.) mezarını hiç göremeyen, mezarlığa gelemeyen, bir Fatiha okuyamayan köylülerimizin üzüntüsüne şahit olmaktayım.  En azından buradan köyümüz mezarlığından mezarını görüp, sitedeki banttan okunan duanın yerine, canlı olarak okuyacağı Fatiha’yı, İhlas’ı Şerifi ruhuna gönderebilir.

Sitemizde bulunan sanal mezarlıkta buluşma ortamı, mesafe, zaman gibi sorunlara takılmadan, yakınlarımızı daha sık hatırlamamıza, ruhlarına daha sık seslenmemize olanak tanıyacak ve onlara huzur, bizlere de güzel hasletler ve yaşama sevinci verecek düşüncesindeyiz… Şimdi diyeceksiniz ki olur mu böyle bir şey diye?

Artık günümüz internet ortamında bir çok işler yapılabilmektedir. Bu neden olmasın? Bu işin dini boyutunu gerek yüz yüze görüştüğüm hocalara gerekse “Alo Fetva” hattına sorduğumda; Sanal mezarlık ziyaretinin bir sakıncasının olmadığını, zaten sanal olan duanın da, her ne kadar bu işin gerçeği kadar olmasa da,  yerine ulaşacağını söylediler.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal mezarlık kategorisine erişebilir, kabirleri isim isim görüntüleyebilir ve yorum yazabilirsiniz.

http://www.celtiklikoyu.com/?cat=27