Derneğimizin Tarihçesi

Günümüzde toplumsal yaşamın adeta bir parçası haline gelmiş bulunan örgütleşme ya da bir arada bulunma güdüsünün köyümüzdeki yansıması olan derneğimiz, bugünlere gelinceye kadar geçirdiği gelişim sürecine katkıda bulunan, emek sarfeden birçok emektara sahiptir.

İlk dernek çalışmaları 1994 yılında köy camiisi ve kuran kursu yapma ve yaşatma derneği adı altında Rifat Türkan, Hikmet Avcı, Hüseyin Yazar, Fahrettin Emektar, Ali Kaplan‘ın öncülüğünde yapılmış, hatta resmi prosedürleride tamamlanarak resmen kurulmuş olmasına rağmen, kurulmadan evvel köylülerimizin derneğe vadettikleri para yada mal dernek kurulduğunda hayata geçmeyince yani verilen sözler yerine getirilmeyince dernek fesedilmiştir.

Köyümüzün ve bulunduğumuz bölgenin jeolojik yapısı, sosyal ve ekonomik şartları nedeniyle ağırlıklı olarak ankara ‘ya göç eden Çeltik’liler, birlik ve beraberliklerini devam ettirebilmek, yerel kültürlerini yaşamak ve yaşatmak için 2004 yılı Aralık ayı sonunda ikinci kez başlatılan dernek kurma çalışmasını, bir yıllık bir süreçten sonra Ankara Valiliği Dernekler Şubesinin, 06.12.2005 tarihinde “Olur” kararıyla 06076031 sicil numarası ile Osman DÖNMEZ (Dernek Baş.), Zekai ÇEVİK, Alişan ÇİFÇİ (Rahmetli), Bedrettin YILMAZ, Musa TETİK, Ali AYTAÇ, Veysel ÇİFÇİ ve Yusuf KAPLAN‘ın katkılarıyla derneğimiz kuruluşunu tamamlamıştır.

2005 yılından itibaren yoluna aralıksız olarak devam etmekte olan derneğimiz, günümüze gelinceye kadar iyisiyle kötüsüyle, artısı ya da eksisiyle köyümüzün bir yandan sosyo ekonomik açıdan kalkınması için çabalarken, bir yandan da alt yapısal sorunları yanında fiziki görünüm olarak da daha güzel bir yapıya kavuşması için el birliği ile çalış mış olup, bundan sonrada vizyonunu genişletmek için daha da çalışacaktır.

Kurulduğundan buyana dernek, üye sayısının azlığına üyelerden toplanan aidatlarla, ilk yıllarda icraat olarak;

-Köy camisine ve köy muhtarlığına maddi destek sağlamıştır. -Köyün eski okul binasının pencerelerinin değiştirilmesiyle o tarihi yapı derneğimizin köydeki binası olarak köyümüze kazandırılmıştır. -Ayrıca, prensip kararı alınmasına rağmen dernek üyelerinin kendilerinin ve çocuklarının düğünlerinde takılan bir adet çeyrek altın takma uygulamasıda, bir kaç kişiye takıldıktan sonra para olmadığından ertelenmiştir.

Derneğimiz şu anda kayıtlı üyelerinin bir kısmının aidatlarını vermesiyle zaruri ihtiyaçlarının haricinde, Dernek kurulduğundan buyana 5 yıl geçmesine rağmen daha bir arpa boyu yol alınamamıştır. Bu gidişle alınacağıda yok.

Bütün önyargılarımızdan, takıntılarımızdan sıyrılıp toplumsal dayanışmayı yapmamız lazım. Eğer dernekle ilgili önümüzdeki yıllarda radikal kararar alınmassa, daha önce kurulup fesedilen cami derneğinin akibetine uğraması aşikardır.

Belki köylülerimiz bize kızacaklar ama köyümüz insanları, köyümüz ve köylülerimiz için çalışan köy muhtarımıza, dernek yönetimine vede köy sitemize ve radyomuza gereken ilgiyi ve desteği vermemişlerdir. Bir “nemelazımcılık” ve “adamsendecilik” vardır. Bu iki karamsar görüş köyümüzün insanlarına hiçmi hiç yakışmıyor. Böyle düşündüğümüz içindir ki çevre köylerimiz içinde en geri kalmış köy bizim köydür. Şu Kutluhan köyü bile bazı yönlerden bizim köyü geride bırakmıştır. Daha bu sene kurulan Bumsuz köy derneği bile bir ilke imza atıp, ancak  bütçesi iyi olan büyük derneklerin  yapabildiği büyük organizasyon olan Festival Şenliğinin ilkini yapacaklar. Bizim dernekte sadece cenazelerde lokum ve gülsuyu dağıtır duruma getirilmiştir. Bumu dernek anlayışı? Burda suç sadece dernek yönetimindemi? Bizce hepimiz suçluyuz.

Derneğimiz İlk olağan toplantısını 2006, ikincisini 2008’de üçüncü toplantısınıda 2010 yılında yapmış olup, toplantı larda alınan kararları üye ve aidatların toplanması bazında pek hayata geçirememiştir. şuana kadar dernek yönetiminde bazı isimler değişse bile, başka bir talipli çıkmadığı için üç dönemdir başkanlığı kurucu başkan Osman Dönmez yürütmektedir. Başkan değişse ne olacak ki? Köyün insanlarında bu bencil düşünce, vurdum duymazlık  değişmediği sürece biz bir adım öteye gidemeyiz.

Biz Çeltikli Köyü Site Yönetimi olarak;

“HALKA HİZMET HAK’KA HİZMETTİR” FELSEFESİNDEN HİÇBİR ZAMAN AYRILMAYACAĞIMIZA VE BU İNANÇLA ÇALIŞACAĞIMIZA DAİR BESLEDİĞİMİZ İNANÇ VE KARARLIĞIMIZI BİLDİRİRKEN, BU GÜNLERE GELİRKEN GEÇEN SÜREÇ İÇERİSİNDE BİZE EMEĞİ GEÇEN TÜM HALKIMIZDAN, ADI GEÇEN YADA GEÇMEYEN VEFAKÂR İNSANLARIMIZDAN ALLAH RAZI OLSUN DİYORUZ.