Köyde Hasat; Kazasız, Belasız Bitti.

çeltikli de hasat

Bir hasat dönemi daha bitti…

Köyün ekin biçimi, 3 gün üst üste yağan yağmurun ardından bu sene 10 gün bir gecikmeyle bugün (C.tesi gece yarısı) nihayet kazasız, belasız bitiyor.

Bu yıl da verimler, fena değildi. Genel olarak tarlasına göre, bir’e on’un altına düşmedi. Hatta bazı tarlalar bire 30 bile yaptı.

Biçerdöver’lerin biçim sorumluluğunu köy bekçisi Mehmet Kılıç üstlendi.

 

Bu sene ilk kez köyün sapları İzmir’de bir firmaya satıldı. Saman yaptırmayanlar saplarını, Aza Yaşar Özdemir’in organizasyonun da sap balyasi yapanlara verdiler.

köyde hasatKöylülerimizin saman ihtiyaçlarını, köylülerimizden Serdal Aydın ile Adalet Yüzer’in ortaklaşa yaptıkları saman yapma makinaları karşılaşmıştır.

Gene bu sene ilk defa Toprak Mahsülleri Ofisi, çifçilerden ürününü randevü sistemine göre aldı. Köylülerimiz bu uygulamadan memnun kaldılar. Böylelikle uzun kuyruklar dönemi de kapanmış oldu.

Şuan köyümüzde sadece köylümüz hacı bayram yıldırım’ın biçerdöveri çalışmaktadır. Oda zaten kendisine ve yakınlarına ait tarlaları biçmektedir. Diğer Kırşehirli biçerdöverciler köyümüzde biçimleri bittiği için, köyümüzden Pazar günü ayrıldılar.

Ayrıca, bunun haricinde biçim bittiği için meramız da sadece köylülerimizin saman ihtiyacını karşılayan samancılar ile köyümüzün saplarını satın alan sap balyacıları çalışmaktadırlar.

Bu hasat döneminde hem çalıştık hemde köyde olup bitenleri siz köylülerimizle an be an paylaştık.

Artık, seneye Allah kerim:)))

köyde hasat köyde hasat köyde hasat köyde hasat