Köyde Hasat Başladı. Devam Ediyor…

çeltiklide hasatÇeltikli’mizde hububat biçimine başlanmıştır. Köyümüze köylülerimize bol bereketli bir yıl diliyoruz…

Her yıl olduğu gibi bu senede köylünün bir yılın emeği olan hububatın biçilmesine başlanmıştır.

13 Temmuz 2014 günü köylümüz, H. Bayram Yıldırım‘ın biçerdöveri diğer hububat ürünlerinden daha erken olgunlaşan arpa’lar ile anız biçimine başlamıştır.

Köylümüz H. Bayram Yıldırım’ın biçerdöveri ile birlikte Antalya’lı biçerdöverciler olmak üzere, köyümüz ekinlerini şuan 4 adet biçerdöver biçmektedir. Biçim hala devam etmekte olup, şuan “Eşek Kıran” mevkiinde olan biçerdöver’ciler bayrama kadar biçimi bitirecekleri tahmin edilmektedir.

Köyden gelen haberlere göre, 15 Temmuz 2014 Salı günü normal biçim başlamış olup, halen devam etmektedir. İki hafta evvel yağan dolu’dan ve mevsim harici yağan yağmurlardan dolayı bazı evkinlerde rekolte düşüp olup, öziçi ve sulak yerlerin haricindeki ekinlerde verim beklenenin altında gerçekleşmiştir.

çeltiklide hasat1Bu sene son bir kaç senedir köyümüz ekinlerini biçen Kırşehir’li Biçerdöver’cilerin yerine, Muhtarlığımız Antalya’lı Biçerdöver’cilerle anlaşmıştır. Bu Biçerdöverciler, biçerdöverin arkasına römork takmak suretiyle samanda samanda yapabilmektedirler.

Geçen yıl olduğu gibi bu senede biçerdöverciler tarla sahibinin sapına karşılık, biçerdöverciye ekin biçme bedeli ödemeyeceklerdir. Saman ihtiyacı olanlar ise Biçerdöver’ciye bedelini ödeyerek, (Römorku 250,00 Lira) istediği kadar saman yaptırabileceklerdir. Yada tarlasının sapını saman yapmak isteyenler biçim parasını dönüm başı biçerdöver’ciye ödeyeceklerdir.

Site ve Mahallemiz Adına;

2014 yılı hasat yılının köylülerimize hayır getirmesini ve bereketli olmasını Allah’tan (C.C) niyaz ediyoruz.