Köy Camimizin Minaresindeki Yansıtıcı.!

Köy Camimizin Minaresine Takılanlar Ne?

Daha önceki bir haberimizde mobese kameraların minareye takıldığını söylemiştik…

4 adet Mobese kameralarını gurbetçimiz Razamazan Çevik’in Monitör ve kasasını ise köyümüz esnaflarından Hakan Çınar’ın alıp, muhtarlığımızın Ramazan ayında teknik bir ekibe montajını yaptırdığı mobeseler artık iş başında…!

Mobeseler, 24 saat köyümüzün belli noktalarda pilot resimlerini çekerek, muhtarlık odasındaki monitöre iletiyor.

 Mobese kameraların çektiği görüntüler şimdilik, sadece muhtarlık odasında izlenmektedir. Bazı teknik eskiklikler giderildikten sonra (Sitemizde siz köylülerimize duyuracağız) inşallah ilerde internet üzerinde sitemizde de devamlı izlenebilecektir.

Yeri gelmişken şu anda faaliyette olan mobese kameralar hakkında kısa bilgi vermek gerekirse, bu kameralar normalde biraz küçük olup, zum özelliği olmayan sabit oda kameralarıdır. İlerde muhtarımız bu kameraların daha gelişmiş olanlarıyla değiştireleceğini söylemiştir.

Köyümüz esnaflarından birine aldıracaklarını söyleyen muhtarımız Rıza Gülşen, çok yönlü özellikleri olan bu mebese kameralar gerektiğinde köyümüzün herhangi bir cephesindeki görüntüyü zum yapma özelliğine sahip, olayların sayısal haritada analizini yapabilme, gelişmiş veritabanı sorgulamaları yapabilme, kolay ve şifreli mesajlaşabilme, kolay ve etkin ekip koordinasyonu yapabilme, kolay ve doğru personel performans değerlendirmesi yapabilme, Akıllı bir sistem olması ve resim transferi yapabilme özeliklerine sahip motorlu kameralar olacaktır.

Sevgili muhtarımız, kısaca, Mobil Eloktronik Sistem Entegrasyonu anlamına gelen mobese kameraların “çok acil olmadığını köyümüzün esnaflarından birine aldırabilirsek ancak ozaman eskileriyle değiştireceklerini öncelikli işlerinin köyümüzün diğer sorunlarını çözmek olduğunu” belirtmiştir.

Gelelim minareye takılan bir başka cihaza…

Bu cihazdan da daha önce siz köylülerimize çok kısa bahsetmiştik. Bundan bizim haberimiz yoktu doğrusu… Öyle tesadüfen gördük. Muhtarımız Rıza Gülşen’e sorduğumuzda  o cihazın Turkcell Operatörü’ne ait bir “yansıtıcı” olduğunu söyledi. Bu yansıtıcı sadece köy camimizin içi ve civarına sinyal yayan Turkcell cep telefonları olanlara iletişim sağlayan küçük bir cihazdır.

Muhtarımız, bunun yeterli olmadığını köyümüzün tamamını ve civarını kapsayan daha kullanışlı bir baz istasyonunun köyümüz eski mezarlığının tam üstündeki tepeye konuçlandırılacağını bu husustaki uğraşılarının devam ettiğini belirtmiştir.

Eğer muhtarımız bu işide yaparsa ki bu görevindeki engin tecrübesi, bilgi birikimi ve vizyonuyla başaracağına inancımız tamdır. Köylülerimiz iletişim alanında rahata kavuşacaklardır.

Muhtarımıza ve ekibine bir kez daha teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyor, hep arkalarında olacağımızı belirtiyoruz…