İlçemize Adını Veren Hayme Ana, Domaniç’te Anılacak..!

hayme anaDevlet Ana Olarak Anılan “Hayme Ana” Kütahya’nın Domaniç İlçesinde Anılacak…

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Atasız Ati Olmaz’ projesi kapsamında, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük rol üstlenen, dirayeti ve aşiretine olan bağlılığı ile dillere destan olan Hayme Ana, Kütahya’nın Domaniç ilçesinde yapılacak olan etkinlikle yâd edilecek.

Anma etkinliklerine Bakan Suat Kılıç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici katılacak.

5 bin gencin katılımıyla gerçekleşecek ‘Hayme Ana’yı Anma Göç ve Şenlikleri’ 30 Ağustos’ta okunacak mevlid ile başlayacak. 31 Ağustos’ta geleneksel ata sporumuz yağlı güreş müsabakalarının yapılacağı şenlikte, halk gecesi düzenlenecek, yöresel türküler seslendirilecek. 1 Eylül’de sevilen sanatçı Uğur Işılak’ın şarkılarıyla sahne alacağı programda Hayme Ana’nın aşiretiyle birlikte Anadolu’ya göçünü temsilen bir ‘Göç Yürüyüşü’ gerçekleştirilecek. Şenlik, ‘Geleneksel El Sanatları Yöresel Kıyafetler Sergisi’nin açılışıyla son bulacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ‘Atasız Ati Olmaz’ projesi ile daha önce de Aziziye Tabyası’nın savunmasında çarpışarak adını tarihe yazdıran Kahraman Türk kadını Nene Hatun’u anmıştı.

HAYME ANA KİMDİR?

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in mensup olduğu Kayı Boyu’nun Karakeçili Aşireti yerleşik bulunduğu Erzincan-Ahlat ve Van yöresinden Moğol saldırıları üzerine Suriye topraklarına göç etmeye karar verirler. Göç sırasında Ertuğrul Bey’in babası Gündüz Alp, Fırat Nehri’ni geçerken atının tökezlemesi sonucu düşer ve boğulur.

Aşiretin ileri gelenleri törelere uyarak Gündüz Alp’in eşi Hayme Ana’yı aşiretin başına geçirirler. Hayme Ana, liderlik ve derleyicilik özellikleri sebebiyle ‘Devlet Ana’ olarak da anılmaktadır. Aşireti kocası ile beraber idare ettiği için engin bilgi ve tecrübeye sahiptir. 400 çadırlık aşireti ile Anadolu’ya geçer.

Burada Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat, aşireti Ankara civarında Karacadağ eteklerine yerleştirir. Hayme Ana, aşireti ile uzun zaman orada kalır. Yöreye kendi adı (Bugünkü Haymana) verilir. Oğlu Ertuğrul’u büyütür ve yetiştirir. Aşiret reisliğini ona devreder. Genç aşiret reisi Ertuğrul, Selçuklular safında savaşlara katılır ve büyük kahramanlıklar gösterir. Ertuğrul’a ‘Beylik’ unvanı verilir ve uç beyi olarak batıya gönderilir. Ertuğrul Gazi liderliğindeki Kayı Aşireti Söğüt’ü kışlık, Domaniç Yaylası’nı yazlık olarak kullanmaya başlar.

OSMAN BEY’İ YETİŞTİREN DEVLET ANA

Hayme Ana torunlarının yetişmesi için çalışmaktadır. Özellikle Osman Gazi’nin bakımı, yetiştirilmesi Hayme Ana’ya kalmıştır. Yayladaki çamlarda beşik kurarak Osman’ı sallar ona ninniler söyler.

DOMANİÇ’TEKİ 300 YILLIK KAVAKLARIN SIRRI 


Hayme Ana oğlu Ertuğrul Gazi’ye dua niteliğindeki öğüdünde şöyle der, “Oğuz’un yurtlarına diktiğimiz ağaçların kökleri kara yerin derinliklerine, dalları gökyüzünün yüceliklerine uzansın .”

Bilindiği üzere Domaniç’teki ağaçlar uzunlukları ve enlerinin büyüklükleri ile ün salmıştır. Normalde kavak ağaçları 20-30 yıl yaşarken, Çukurca beldesindeki 300 yıllık kavak ağacı Türkiye’nin bilinen en yaşlı kavak ağacıdır. Dünyada da 300 yılı aşkın kavakların olduğu duyulmamıştır. Bu anıt ağaç, asırlara dayanan ve hala yaprakları canlı bir ağaçtır. Dibindeki suyun sıcaklığı ise yaz, kış değişmez. Hep 18 derece sıcaklığa sahiptir. Oksijen kaynağı olan bir sudur.

Domur Köyü’ndeki Mızık Çamı’na Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin beşiğinin, ninesi Hayme Ana tarafından asıldığına inanılır.

Haber: Cengiz ÇAĞLAR – 31.08.2013 / HAYMANANIN SESİ