Kürt ve Alevi Köylerimiz

İlçemiz köylerinin toplamı yaklaşık olarak 85’tir.

Bu köylerin 47’si Kürt, 1 tanesi Alevi, 1 tanesi Abdal Serinyayla (Çekirge) 12 tanesi Türk (5 tanesi Türkmen+6 tanesi Modanlı= 11), 1 tanesi Çerkez, 1 tanesi Boşnak, 3 tanesi Tatar, 1 tanesi Bulgar Göçmeni, 13 tanesi de Diğer Aşiretlere ve Kabilelere mensup köylerdir.

85 köyün hemen hemen yarıya yakını kürt köyleridir. Zaten Haymana denince iyi niyetli olarak hep derler “Kürt değilmisiniz” diye? Bu lafın temelinde de bu yatıyor.

Bizde Kürt köylerimiz çoğunlukta olduğu için bu köyleri tek tek yazarak sıraladık.

1-
2-YENİCE BELEDİYESİ (Sındıran-Gökgöz)
3-BALÇIKHİSAR BELEDİYESİ
4-BALTALİN
5-BOSTANHÖYÜK
6-CİHANSAH
7-SAZ AĞASI
8-ALTIPINAR
9-SİNANLI
10-YERGÖMÜ
11-YESİLKÖY
12-
13-DURUTLAR
14-
15-GERMİK
16-SARIGÖL
17-YAYLABEYİ
18-KARAPINAR
19-KAVAK
20-KAVAKKÖYÜ
21-SÖYÜTTEPE
22-YAPRAKBAYIRI
23-TABAKLI
24-YENİCİK
25-BAHCECİK
26-ESKİKIŞLA
27-EVCİ
28-EVLİYAFAKI
29-GEDİKLİ
30-İNCİRLİ
31-ALAÇIK
32-KALTAKLI ( Ataköy )
33-BURUNSUZ
34-BOĞAZKAYA
35-SIRÇASARAY
36-TEPEKÖY
37-B. KONAKGÖRMEZ
38-K. KONAKGÖRMEZ
39-E. KESİKKAVAK
40-E. ESKİÇALİŞ
41-KERPİÇ
42-KİRAZOĞLU
43-ALAHACILI
44-SİNCİK
45-
46-DEMİRÖZÜ
47-KUTLUHAN

Not: 43 tane Kürt köyü listesiyle ve İç Anadolu Kürtlerinin geçmişi ile ilgili detaylı bilgi için Lütfen aşağıdaki linki tıklayınız…

http://www.haymana.xm.com/tarih.htm/

HAYMANA’NIN ALEVİ KÖYLERİ

 1- Çekirge

( Kaynak : http://www.aleviforum.com/showthread.php?t=37222 )

 

Kürt ve Alevi Köylerimiz” için 21 görüş

  1. Yukarısebil köyü özbeöz Türk köyüdür. Bölgede kız alıp verme olaylarından ötürü kompleks bir dil oluşmuştur. Ki bu dil hiçbir Kürt köyünün dili ile örtüşmemektedir. Osmanlıca asıllı bir dildir. Osmanlının çok uluslu ve ümmetçi etnik politikasından ötürü kavmiyet geri planda tutulmuştur. Bunun bir neticesi olarak etnik kökene dair veriler zamanla unutulma-körelme raddesine gelmiştir. Günümüze çoğu köy özünü Türk zanneder fakat Kürt asıllıdır. Yine aynı şekilde etnik köken bilgisinden yoksun özünü Kürt zanneden çoğu köyde aslında Türk asıllıdır. Yukarısebil Köyü bu köylerden biridir. Tarihçesine dair doneler incelendiğinde bir Türk köyü olduğu görülecektir. Saydığınız köylerin içinde 7-8 tane bu şekilde hatalı köy bilgisi tespit ettim.

      1. serpil hanım abdallar öz alevidirler yorum yaperken doğru bildiklerinizi paylaşın ,bilmiyorsanız yazmayın.abdalları araştırmanızı öneririm.

  2. cunku ben o koydenim benden iyimi bilceksiniz aslimi.abdal alevi deyildir ama alevileri cok seviyorum ve saygi duyuyorum.

  3. Yukarıdaki “Kürt köyleri” listesinde 45. sırada yer alan Toyçayırı öpöz Türk köyüdür; Modanlı Türkmen aşiretinin ataları kurmuştur ve dolayısıyla bugünkü sâkinleri de Türk’tür.

  4. Modanlı Türkmen atalarımız Türk köylerinden altısını, Karasüleymanlı, Çeltikli, Toyçayırı, Yamak, Katrancı, Saatli köylerini kurmuşlardır.

  5. Modanlılar hakkinda 17. Yüzyılda ki Osmanlı kayıtlarında “Modanlı Kürt beyi” ile ilgili kayıtlar vardır. 8-9 yüzyildir buralarda yaşayan ama artık türkleşmiş bir cemaattir.. 1800 lü yılların başına kadar Kürt olarak anılıyorlar.

  6. modanlı türkmenleriyiz diye geçinen hakka,aslını osmanlı zulmünden asimilasyona uğramış,hasandede ocağına bağlı olan,beydili ve avşar boylarına mensup olan bir türkmen alevi toplumdu.kürt köyü,kürt kalın.dil değişmez ama gelecek değişebilir. modanlı diye bişey yoktur haymana’da.modan aşireti vardı,o da kürttür! modanlį türkmen köyleri diye geçinen köyleri burak dedeler,stünde ZÜLFiKAR nakışlı sancaklarla gelmişlerdir ama inkar eder ve gizlerler maalesef…ne diyeyim…herkes haddini bilsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.