İç Anadoluda Yılın İlk Arpası Kavak Köyünden

İç Anadolu Bölgesi’nde Yılın İlk Arpası Satıldı ilçemiz Haymana Kavak köyünde çiftçilik yapan Hacı Osman Akyüz, sezonun ilk ürünü arpayı Polatlı Ticaret Borsası’nda sattı

İlçemiz Haymana  Kavak köyünde çiftçilik yapan Hacı Osman Akyüz, sezonun ilkürünü arpayı Polatlı Ticaret Borsası’nda (PTB) sattı.

Akyüz’ün, arpasını Yusuf Toplu satın aldı.

1.500 kiloluk arpanınilk500 kilosu sembolik olarak 2 liradan satılırken, geriye kalan bin kilo ise 0,55 kuruştan satın alındı. Polatlı Ticaret Borsası satış salonunda gerçekleştirilen alımın ilk satışını Borsa Başkanı Yahya Toplu yaptı. Toplu, 2012 hasat döneminin tüccarlar açasından bol kazançlı, üreticiler açısından bereketli olmasını temenni ettiğini söyledi.
Toplu şöyle konuştu: “Mart ve nisan ayı yağışları düşük olmuştu. Üretici ve tüccarlar hayal kırıklığı içerisindeydi. Mayıs ayında yağan yağışlar rekolteyi yükseltti. İlk ürün arpada süne yok. Bu yıl Polatlı süne mücadelesinde de oldukçabaşarılıgözüküyor. Polatlı çiftçisinikaliteyönünde öncülük yaptıkları için de kutluyorum.”

İlk ürününü satan çiftçi Hacı Osman Akyüz ise 5 dönümlük nadas arazisinden bin 500 kilo ürün aldığını ifade etti. Akyüz, Bu yılın kurak geçtiğini ama buna rağmen dekar başı 250 kilo ürün aldıklarını belirtti.

Orhan ÇELİK/ Haymana HABER / 15.06.2012