Haymana’nın Suyu “SEĞMENLER SU“

Haymana Büyük Yağcı Köyü’nde bulunan Seğmenler Üretim tesislerini sizler için gezdik…

Haymana Büyük Yağcı Köyü’nde bulunan Seğmenler Su Haymana için gözardı edilen, büyük bir yatırım.

Görüştüğümüz firma yetkilisi Halil İbrahim Gündoğdu Gazetemize şunları söyledi:
“Biz bu suyu 2005 yılında, yeğenim madencidir onun buluşuyla burayı tespit ettik. Buradaki suyu alarak Türkiye’nin en büyük labaratuarına Eskişehir’e götürdük, orada bu suyun analizini yaptırdık. Ve çok güzel bir su olduğunu öğrendik. Seğmenler Su çok güzel, tam teknoloji kullanırak üretilmektedir. Buradan 10 çeşit su üretilmektedir. 05’lik, 1.5’luk, 19’luk, 5’lik, 10’luk, bardağın 3 çeşidi hepsi tesisimizde üretilmektedir. ”

Neden Haymana Su değil de, Seğmenler Su diye sorduğumuzda:

“O benim kendi buluşum, Ankara’nın Seğmenlerinden esinlenerek bu ismi verdim.” Diye cevaplıyor, Halil İbrahim Gündoğan.”

“Ben Gölbaşı Bayiçi Mahallesindenim. Orada bizim birde İnci Su tesislerimiz var. Orada damacana üzerinde çalışıyoruz.”

Büyük Yağcı’daki tesis Seğmenler A.Ş. tarafından işletilmektedir.

Ankara Ticaret Odası Başkan Vekili hemşerimiz Mehmet Aypek’te Seğmenler Su’yun ortağı.

“Bizim saniyede 45 litre suyumuz vardır. Yaklaşık olarak günde 10-12 tır su verebiliyoruz. Her yıl kapasitemizi artırıyoruz. Şu an itibarıyla 9 ile su vermekteyiz. Yurtdışından gelip bayilik almak isteyenler var. Türkiye genelinde her ile distiribitörlük veriyoruz. Şu anda 45 kişi, yazın ise 80 kişiye iş imkanı sunuyoruz. Çalışanlarımız Haymanalıdır. 15.800 dönüm araziyi özel idareden kiraladık. ”

Böyle güçlü bir yatırımı Haymana Büyük Yağcı Köyü’nde yapan Gündoğdu’ya “Bu yatırımı yaparken zorlandığınız bir durum oldu mu?” diye sorduğumuzda, şöyle cevaplıyor:

“Eski Muhtar Mehmet Ercan bize burayı kiraya verdi, çokta yardımcı oldu. Ama bu köyün şimdiki Muhtarı Hasan Aydoğan, bize çok zorluk çıkardı. Yanlış tutum ve zihniyetten dolayı bize ayak diredi. Bizim insanlarımız yeniliklere hep karşı çıkıyor. En az 300 Sene gerideler. Tesisin Müdürü yeğenim Kemal Gündoğdu’dur. Bende sık sık gidip, geliyorum.”

Yolun közü vede bozuk olduğunu söylediğimiz Seğmenler Su sahibi Halil İbrahim Gündoğdu şunları söyledi:

“Biz daha önce yol yaptık, yoldan da anlarız. Bu yol yapılırken müteahit çok baştan savma yaptı, defalarca söyledik. Kötü malzeme kullanıldı. Kimse müdahale etmedi. Tırlarımıza tonaj uyguluyoruz biz. Yurtbeyli’den, Sinanlı’dan sonra Karayollarına ait olan kesimlerde kesinlikle bozulma yok. Ama bizim burada kötü malzeme kullanıldığından, bozulma oluyor. Defalarca Özel İdareyi buraya getirdik, bu bozuk yollaru gösterdik. Geçen yıl programa koydurttuk. Sağolsun Özdemir Turgut ve Aytekin Yüzer, İsmail Can yardımcı oldu. Onlarında yardımıyla bu yıl yolumuz yapılacak. ”

“Şu an tesisimizde  son derece teknolojik bir biçimde üretim yapmaktayız. Kaynağından çıktığından iribaren, hiç el değmeden üretim yapıyoruz. Tamamen hijyenik koşullarda üretim gerçekleştiriyoruz.”

Haymana Haber Gazetesi olarak Haymana’mıza böyle ileri teknoloji bir tesisi kazandırdığı için, Haymana halkına da iş istihdamı sağladığı için Halil İbrahim Gündoğdu ve Mehmet Aypek’e tüm Haymana halkı adına teşekkür ediyoruz.

Haber:Cengiz Çağlar-Orhan Çelik-02.05.2012/HAYMANA HABER