Haymana’lı Gazetecimiz Kurtuldu.

Suriye’de Kaçırılan Haymana’lı Gazeteci Cüneyt Ünal Kurtuldu…

Chp Milletvekilleri tarafından oluşturulan heyet tarafından yürütülen yoğun çabalar sonucunda, Suriye’de kaçırılan ve tutsak olarak alıkonan Haymana’lı Gazeteci Cüneyt Ünal kurtuldu.

İçerisinde Chp Ankara Milletvekili Levent Gök’ün de olduğu Chp’li heyet, bize son ulaşan bilgilere göre, Suriye’den Haymana’lı Cüneyt Ünal’ı da yanlarına alarak Türkiye’ye doğru yola çıktılar.

Haber : Cengiz Çağlar / Haymana HABER / 17.11.2012

__________________________________________________________________________________________

CHP heyeti tarafından Esed yönetimi tarafından tutulduğu Suriye’den getirilen Gazeteci Cüneyt Ünal, Yayladağı Gümrük Kapısı önünde yaptığı açıklama sırasında eşinden bir haber alamayan gazeteci Bashar Fehmi Kadumi’nin eşinin sözleri damga vurdu.

Cüneyt Ünal Yaşadıklarını Anlattı.
89 Günlük Bir Esaretin Ardından Özgürlüğüne Kavuşan Cüneyt Ünal Yaşadıklarını Anlattı

Geçtiğimiz cuma günü Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile görüşmek üzere Suriye’ye giden ve 9 kişiden oluşan CHP heyeti, bu ülkede 90 gündür tutuklu bulunan Kameraman Cüneyt Ünal’ı alarak Türkiye’ye döndü.

Suriye’de yaşanan çatışmalarda yaralanan ve bir daha haber alınamayan Filistin uyruklu gazeteci Başar Fehmi Kadumi’nin eşi Arzu Kadumi, eşinden bir haber alacağı ümidi ile Yayladağı Sınır Kapısına geldi.

Başar Fehmi Kadumi’nin yaralı olduğunu gazetecilere anlatan Cüneyt Ünal’ı dinledikten sonra basın açıklamasının yapıldığı alandan ayrılan Arzu Kadumi, gözyaşlarına hakim olamadı.

Eşinin hayatından endişe ettiğini gözyaşları içerisinde anlatan Arzu Kadumi’nin umutları bir kez daha yıkıldı. Arzu Kadumi, eşi ile ilgili herhangi bir bilgi verilmemesine isyan etti.

“ÇATIŞMALAR BAŞLADIĞINDA DÖRDÜMÜZ DE DAĞILDIK” Eşi Mika, Cüneyt ve Beşar ile birlikte Halep’e girdiklerini aktaran Sato, 20 Ağustos günü yaşananları şu sözlerle aktardı:

“Dördümüz çekim yapıyorduk. Orada Üniformalı askerler vardı. O askerler 15 metre ilerimizdeydi. Eşim Mika’da sol tarafımdaydı. Cüneyt ve Beşar Bey’de sağ taraftaydı. Birden çatışma başladı. İlk başta 3-4 tane silah sesi geldi, sonra devam etti. O anda ben arkamı dönüp kaçmaya başladım. Eşimin nerede olduğunu hiç bilmiyordum. Çünkü çatışmalar başladığında dördümüz de dağıldık ve ayrı noktalara doğru kaçmaya başladık. O anda eşimi kaybettim. O anda ben orada gerçek anlamda ne olduğunu göremedim. Eşim, Cüneyt Bey ve Beşar Bey bir anda kaybolmuşlardı.”

“EŞİMLE İLGİLİ NE BİLDİĞİNİ MERAK ETTİĞİM İÇİN BURADAYIM”

Cüneyt Ünal’ın sağ salim Türkiye’ye gelmesinden ötürü mutlu olduğunu aktaran Sato, “Ben buraya geldim. Çünkü Cüneyt buraya dönüyor. Onun eşimle ilgili ne bildiğini merak ettiğim için belki bir şeyler biliyordur diye buraya geldim. Eşimi kaybettim, gözümden kayboldu. Söyleyecek söz bulamayacak kadar çok üzgünüm. Bu acıya dayanamıyorum. Ama öte yandan Cüneyt Bey buraya sağlıklı bir şekilde döndüğü için çok seviniyorum. Onu tebrik etmek istiyorum.” dedi.

Kurtuluşun Resimleri…

        

 Gazetecimiz Cüneyt Ünal, Yayladağı Gümrük Kapısı önünde yaptığı açıklama ile ilgili video görüntüsü…

Kaynak:  AA, HABER7, CİHAN