HAYMANA’DA DOMALAN PATLAMASI.!

Haymana Sinanlı Köyünden Hızır Kavuncu isimli bir vatandaş yeni geçim kaynağının ‘Domalan Mantarı’ olduğunu söyledi.

Domalanın nisan yağmurlarıyla yetişmeye başladığını ifade eden Kavuncu, genellikle yumuşak kıraç bölgelerde toprağı kabartarak yerini belli eden bu mantarın  hem lezzet bakımından hem de mineral bakımından çok faydalı olduğunu söyledi.

Yılın Mayıs ve Haziran aylarında yetişen  bu mantar türünden yaklaşık  2-3 Bin TL para kazanmayı hedeflediğini söyleyen Kavuncu köylerinde bir çok insanın bu işi hem ticaret amaçlı hem de hobi olarak yaptıklarını dile getirdi.

 Kavuncu konuşmasına şu şekilde devam etti: “Geçen yıl köyümüzün içinde kimse kalmadı. Herkes bu mantarı toplamaya çıktı. Geçen yıl yaklaşık 50 ton topladık. Bizim bu mantarın pahalı bir şey olduğunu bilmiyorduk.

Amerika ve Avrupa ülkelerinde çok yüksek paralara satın alınıyormuş. Biz domalanın para ettiğini bilmediğimiz için domates, biber fiyatına satmıştık. Bu yıl bu işi Ankara ile bağlantı kurup, daha fazla gelir sağlamak için çalışacağız. Şuan perakende olarak köy halkı olarak isteyenlere satıyoruz.” Dedi.

Yorum: 4

  1. memleketimizin bu denli yeniliklerle yükseliş göstermesi gerçekten güzel birşey, umarım devamı gelir.

  2. mahmut 58 dedi ki:

    slm arkadaslar ben fransadanim bu sizin domalan mantariniz fransada truf dedikleri mantara benziyo genelde meselik alanda ozel yetistiyorlat koyun kopek ve domuz la buluyorlar fiatti cok ama cok yuksek fiatta abartmayim 4.ila 8000 euro ozel borsalari var siyah olani cok makbul ozel sosyeti monusunde kullaniyorlar

  3. hakan dedi ki:

    domalan mantarı satıyorum.toplayıp satanlar veya alıcılar bana ulaşsın 0544 640 55 13

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.