“HAYMANA SİYASETTEKİ AGIRLIGINI YİTİRİYOR”

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, hafta içinde ilçemize gelerek vatandaşın ve esnafın sıkıntılarını dinledi. Gök, Haymana’da nüfus kaybının devam ettiğini, buna bağlı siyasetteki ağırlığını da yitireceğini dile getirdi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, 21 Eylül Cuma günü ilçemize gelerek esnaf ve vatandaş ziyareti yaparak, halkın istek ve taleplerini dinledi.

Gök, Haymana Gazetesi’ne  yaptığı açıklamada, Haymana’nın merkez ve köyleri dahil hem göç sorunun devam ettiğini, hem de ilçemizde kurum kapatmalarına devam edildiğini işaret ederek, Haymanalıların bir sonraki seçimde AKP’ye gerekli cevabı vermesi gerektiğini dile getirdi.
Gök, Haymana Gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Haymana ile ilgili sorunları fırsat buldukça mecliste ve her platformda dile getiriyorum. Haymana, Ankara ilçeleri arasında sorunu en fazla olan ilçelerin başında geliyor. Haymana iktidara verdiği desteğin karşılığını göremiyor. Pek çok köyümüzde ciddi sorunlarımız var. Bunlar ne yazık ki çözülmüyor ve göç sorunu da ciddi anlamda devam ediyor. Bana göre Haymana kaybettiği nüfusla siyasetteki ağırlığını da yitiriyor. Ben ilçemiz için mecliste sözlü ve yazılı olarak elimden geleni yapıyorum. Buna bağlı olarak Haymanalıların da seçimlerde gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekiyor.” dedi.
Levent Gök ayrıca hafta içinde, Türkiye Büyük Millet Meclisine Haymana’yı ilgilendiren 3 adet soru önergesi vereceğini Haymana Gazetesine bildirdi.
İşte O Soru Önergeleri
Mavi Akım Projesi uygulaması kapsamında ilçeye bağlı İkizce nahiyesinden geçecek doğalgaz boru hattına bir vana konulmak suretiyle doğalgaza kavuşacaklarına o günün devlet ve hükümet yetkililerince inandırılmışlardır.
Zamanın Enerji Bakanı Sayın Cumhur Ersümer’in Haymana Doğalgaz projesini onayladığı ve BOTAŞ’ın çalışmalarıyla en geç 2003-2004 yıllarında Haymana’nın doğalgaz ile buluşacağı haberleri büyük bir sevinç ve umut yaratmıştır.
2000 yılında verilen bu sözün üstünden bugün 12 yıl geçmiş bulunmaktadır.
Geçtiğimiz aylarda doğalgaz götürülecek nüfusu 10.000’in altında kalan 60 ilçenin adı açıklanmıştır. Bu listede Haymana’nın bulunmayışı, iktidarınız döneminde de Haymanalılara verilen sözlerin tutulmayacağını ortaya koymuş ve Haymanalılar birkez daha üzülerek devlet katından gelen sözlerin tutulmayışıyla ortaya çıkan güven bunalımıyla başbaşa kalmışlardır.
Bu bağlamda;
1-Haymana’ya doğalgaz getirilip getirilmeyeceğini en kısa sürede açıklamayı düşünüyormusunuz?
2-Getirilmeyecekse gerekçelerini açıklar mısınız?
3-Getirilmesi düşünülüyorsa, ne zaman getirileceğini resmen duyururmusunuz?
Ataköy Alt Yapı Çalışması
Haymana ilçemize bağlı büyük köylerden Ataköy (Kaltaklı) Köyü İlköğretim Okulunda yaklaşık 250 öğrenci ile eğitim-öğretim faaliyeti devam etmektedir.
Okul öğrencilerinin birkısmı taşımalı sistemle Eskikışla ve Katrancı köylerindengelmektedirler.
Her iki köyü Ataköy’e bağlayan yol yıllardır bakım ve onarıma muhtaçtır. Defalarca resmi başvurular yapıldığı halde yolların onarılmaması çocukların bahar ve kış aylarında çamur içinde kalmalarına yol açmaktadır.
Köyiçi yollar da aynı durumda olup adeta çamur deryası durumundadır.
Köyiçi kanalizasyon hattı okulun hemen yanından geçmekte olup hat yer yer patlamıştır; onarımı ise tüm resmi taleplere karşın yapılmamıştır. Bu durum, yetişkinler ve özellikle öğrenci ve öğretmenler açısından hayati tehlike arz etmektedir.
Bu bağlamda;
1-Anılan yollar bugüne kadar neden onarılmamıştır?
2-Kanalizasyon arızaları neden giderilmemektedir?
3-Okul bahçesinde ve köyiçi yollarda bulaşıcı mikrop saçan bu tehlikelere karşı öğrencileri ve yetişkinleri korumak üzere hangi önlemleri alıyorsunuz?
Mevsimlik İşçiler
Haymana ve civar ilçeler hasat dönemlerinde mevsimlik işçilerin akınınauğramaktadır.
Özellikle Şanlıurfa ilimizden gelen mevsimlik işçiler her yıl Mart ayı bitmeden aileleriyle birlikte gelmekte ve neredeyse Aralık ayına kadar buralarda çok elverişsiz koşullarda ikamet ederek geçimlerini sağlayacak üç beş kuruş kazanmaya çalışmaktadırlar.
Bu yurttaşlarımızın barınak ve tuvalet sorunları hayati tehlike arz eder boyutlardadır.
Aileler, öğrenim çağındaki çocuklarını da okullarından izin alarak ya da fiili durum yaratarak yanlarında getirmekte, çalıştırmaktadırlar. Çalışma imkânı bulmasalar dahi anne ve babalarının yanında olmaktan başka seçeneği olmayan bu çocuklar, buralardaki okullara kabul edilmedikleri için öğrenim yaşamından tamamen kopmaktalar.
Bu bağlamda;
1-Durumları kısaca özetlenen bu yurttaşlarımızın çocuklarının eğitim-öğretim olanaklarından mahrum kalmalarını sıradan bir olay saymak mümkün müdür? Bu eksikliğin telafi edilir biryanı yok mudur?
2-Bu çocuklarımız, anne ve babalarının rızık temini için geldikleri buralardaki ilköğretim okullarına devamını sağlayacak önlemler geliştirmeyi, düzenekler kurmayı düşünüyor musunuz?
3-Kendi illerinde, ilçelerinde iş bulamadıkları için buralara kadar gelen yurttaşlarımızın iş ve aş sorunlarına kendi memleketlerinde birçözüm üretmeyi ne zamansağlayacaksınız?