Haymana AKBABALARI

Yılmaz Erdoğan’ın yönetmeni olduğu VİZONTELE sinema filmini hemen hemen izlemeyen yoktur. Film Van’ın Gevaş ilçesinin 1974 yılını konu alıyor. Filmin içerinde geçen  bir sahnede İlçenin Belediye Başkanı  bir söylemde,

“biz bir haberi duyup şaşırdığımızda büyük şehirdekiler çoktan unutmuş oluyor…” diyor

Bu söylem bu günlerde ilçemiz Haymana’da tam kalıbını buluyor.

Haymana ilçemizde bulunan Haymana Gazetemiz belli sebeplerden dolayı, haftada bir gün çıkıyor. İlçemize Konu olan bir haberi ancak Cuma gününden sonra duyabiliyoruz.

Yani  “biz bir haberi duyup şaşırdığımızda (Özellikle de Haymana dışında olan Haymanalılar )  Haymana’da çoktan unutmuş oluyor…”

Bu durum ilçemiz ve insanımız açısından oldukça  üzüntü verici bir durumdur..

Gönül istiyor ki; İlçemiz Haymana’da tıpkı Gölbaşı’nda, Kazan’da, Polatlı’da, vs olduğu gibi,

Güncel en az beş, Gazete,  TV, Radyo olsun. Olsun ki;insanımızın ufku açılsın. Olsun ki;memleketimiz daha fazla dillendirilsin, konuşulsun anlatılsın. Bir olayı  en az 5 farklı kalemden okuyalım, dinleyelim. Bu durum hem ilçemize, hem de insanımıza  zenginlik katacaktır, ufkumuzu açacaktır.

“A “ gazetesinin göremediğini,  belki “B” fark edecek, “B” den kaçanı “C “yakalayacaktır.  Böylelikle olaylar, durumlar üzerine daha farklı bakış açıları ile gidilecek ve dolayısı ile ilçemizde yapılan her türlü Olumlu  ve Olumsuz durum gözler önüne serilebilinecektir.

Bugün Haymana HABER  ailesi , İnternet üzerinden,  hiçbir kazanç beklentisi olmadan, gönüllü olarak, kendi  özel zamanlarından, yapacaklarından feragat ederek, İlçemiz Haymana ve Haymanalı hemşehrilerimize her yerden, karınca kararınca, tamamı ile kendi çabaları ile  Güncel haberler yapıyor ve servis ediyor.

Güncel paylaşımlar yaparak, Köşe yazıları ile durumlar üzerine farklı yorumlarda katıp,  Haymana Merkez dahil, Ankara, Türkiye ve Dünya üzerinde yaşayan,  bir çok kişiye bu bilgi vede düşünceleri servis ediyorlar. Bir çok konuyu irdeliyor, araştırıyorlar. Bir çok insan, göremediklerini  Haymana HABER Gazetesi’nden öğreniyor, haber alıyor, haberdar oluyor. Bu durumun manevi hazı,  bizim kazancımız oluyor. Topluma verdiğimiz bu hizmeti kendimize  zenginlik sayıyoruz.

Haymana Haber Ailesi , Yazar, Muhabir, Editör, Yöneticileri dahil hepsi kendi işlerini yapan. Belli bir düzenleri ve belli bir şahsi kazançları  olan Haymanalı insanlardan oluşmuktadır. Yazılan bir haberde, yada köşe yazısında bile, kendi zamanından feragat ederek , hiçbir beklentisi olmadan gönül birliği çatısı altında, İlçemiz Haymana  insanına, Sosyal bir hizmet vermekle birlikte kadro sorunu olmadığı gibi, Bütün Haymana ve Haymanalıların içerinde yer alabileceği  Sosyal ve tamamı ile Bağımsız bir Haymana Platformudur.

Her arkadaşımızın kendi işi bulunmaktadır. Benim asıl işim Muhasebe, Özel Bir fabrikada Muhasebe Müdürüyüm. Haymana HABER içersinde olmamdaki en önemli etken, Haymana’da büyük bir eksikliğin ihtiyacını farketmemdir.

“Haber Tekelciliği”

“TEK olmak” istediğini yazmak, istemediğini yazmamak, keyfi davranmak, Bir hafta boyunca 33.000 nüfusu olan Haymana’dan, asıl işin olmasına rağmen parmak sayısı  kadar,  sıradan haberler yapmak,  merak edilen asıl gelişmeleri kaçırmak, araştırmadan haber işlemek, Konu olay ve durumları irdelememek, vs. Bu ilçemiz gelişimi açısından önemli bir eksikliktir. işte bu eksiklikler Haymana HABER’i doğurmuştur. Haymana HABER’in doğumu  Haber rekabeti, devamında otomatikman kalite ve çalışmayı doğurmuştur.

Bırakalım en az 5 tana daha Gazete doğsun var olsun, Yaşatalım destek olalım. Ulusal güç olabilsinler,  güçlü olalım, Haber alıp paylaşalım…

Haymana’da olan Bu AÇLIĞI bastıralım.

Açlık diyorum çünkü görüyor ve gözlemliyoruz . Haymana HABER’in  kuruluşu çok kısa bir zaman olmasına rağmen kısa sürede  ciddi sayıda  okur ve takipci  kitlesine  ulaşması gösteriyorki bu konuda ciddi bir AÇLIK  söz konusu ve bu durum  gösteriyor ki Haymana’nın , Haber özgürlüğü  kısıtlanamaz,  Yada daha doğru bir tabirle kısıtlanmamalı çoğaltılmalı. TV, Radyo ile güçlendirilmeli, Gazete, TV, RADYO ile daha fazla dışa duyurabilmeli sesini…

Ancak bugün Haymana’da bazı kesimlerce  farklı bir anlayış süre gelmekte ki bunu ben  bir türlü anlamış değilim.

Bugün bazı kesimlerce Haymana HABER yok görülmeye, yok olarak anlatılmaya, sağda soldan farklı yorumlarla anlatılarak,  amacı dışına itilmeye çalışılıyor. İsmini vermeyeceğim bir çok bilindik Haymanalı  tarafından açık olarak bir çok muhabirimiz, engellenmiş ve zuladan bir karalama çalışmaları başlatılmıştır. Ortaya sunulan hizmet gözler önündeyken,  Hangi amaçla, ne düşünülüyor ? ve bu haset bizi nereye götürür bir türlü anlamış değilim.  Ortada korkulan nedir bunuda anlayamıyorum, Neden kimden ve niçin korkuluyor ?

Bu sorulara karşılık bulanmıyorum. Bulamayınca aklıma Haymana gelişimi üzerine, gelişmemesi konusunda geçmişte  Haymana’da oynanan oyunlar geliyor.

Ve yine  tam burada Haymana geçmişi üzerinde oyunlar oynayan, AKBABALAR ortaya çıkıyor,  anlamak imkansız bizim buradan bir çıkarımız ve kazanç beklentimiz olmamasına rağmen,  ortaya sunulmuş olan bir hizmetin hasetliğini yaşayanlar.

Ancak ve Ancak Haymana’nın kuruması, küçülmesini isterken,  gelişmesini istemeyen HAYMANA AKBABALARIDIR. Tıpkı tükenmiş bir cesedi sömüren LEŞ AKBABALARI gibi Haymana AKBABALARI gine Haymanayı sömürüyor. Tekelleştiriyor.

Buradan sesleniyorum.

Kendilerini iyi bilen, İlçemiz gelişimi önüne set çeken  HAYMANA AKBABALARINA

Yanlış hesaptasınız………

Bu sefer Baltanızı TAŞA VURDUNUZ.   ve Taştan seken balta,  KAFANIZA inecektir.

Haymana LEŞ değildir. Çekin pislik Gagalarınızı İlçemiz üzerinden

HAYMANA YORGUNNNN,   AMA DİMDİK AYAKTA

Hoşçakalın

Orhan ÇELİK 

Haymana HABER / 13.06.2012