Tag Archives: Köyümüzde

Köyümüzde Bu Sene Haç’ca Gidecekler Belli Oldu.

Kutsal topraklara giderek hac farizasını yapmak için başvuruda bulunan 2 milyonu aşkın kişinin heyecanla beklediği 2018 yılı hac kuraları Ankara’da çekildi.

2018 yılında hacca gitmek için 316 bin 857 kişi ilk defa kayıt yaptırdı. Daha önce hac kaydı olup, Başkanlık tarafından kayıtları yenilenen 1 milyon 804 bin 110 kişi ile birlikte kur’aya toplam 2 milyon 120 bin 967 kişi katıldı.

Köyümüzde bu sene Haç’ca gidecekler belli oldu.

Yazar Ailesine mensup, Güller-Abbas Yazar çifti ile Yıldırım Ailesine mensup, Emine-İbrahim Yıldırım çifti çekilen kur’ada isimleri çıkarak, 05 Şubat 2018 tarihinde yapılacak “Kesin Kayıt Yaptırma” hakkına sahip olmuşlardır.

Yazar Çifti 2009 tarihinde Yıldırım çifti de 2016 tarihinde Haç için ön kayıt yaptırmışlardı.

Hac kur’aları çekilirken büyük bir coşku, farklı bir heyecan ve tatlı bir hüzün yaşandığını ifade eden Başkan Erbaş,  bu heyecan, coşku ve hüzün Ülkemizin 81 iline, tüm ilçe, kasaba ve köylerine dalga dalga yayıldığını söyledi.

Köyümüzde Haç’ca Gidecekler Belli Oldu.

2017 yılı hac kurası 24 Şubat 2017 Cuma günü Saat 15:00’da Türkiye Diyanet Vakfı konferans salonunda (Kocatepe), bilgisayar ortamında ve kamuoyuna açık bir şekilde çekilmiştir.

Kura sonuçları, aynı gün saat: 23:00’dan itibaren Başkanlığın http://hac.diyanet.gov.tr web adresinden sorgulamaya açılmıştır..

2008 yılında Haç müracaatı yapan Köyümüzden Emektar Ailesi’ne mesnup Halil, Hatice, Bilal ve Zübeyde (Bilal’ın Annesi) Emektar‘a Haç’ca gitmek için kesin kayıt yaptırma hakkı çıkmıştır.

Köyümüzde 2015 Hasat Dönemi Başladı.

köyde hasatKöyümüzde bu sene hasat dönemi başlamıştır…

Köyde 2 tanesi Kırşehir’li, 2 tanesi Saatli Köyü’nden 1 tanesi’
de köyümüzden H.Bayram Yıldırım’ın biçerdöveri olmak üzre 5 tane biçerdöver biçime başlamışlardır.

Biçime, köyün güney v güney batısında (Elmalı, Aşağı Çeşme v civarı ile Sinanlı Köyü mevkii) başlayan biçerdöver’ler buradaki biçimi tamamlayarak, bugün itibariyle köyümüzün girişindeki (Yenice tarafı) Gözenin başı, Çanak, Hüyüğin Dibi, İmam Pınarı v civarındaki ekinleri biçmeye geçmişlerdir.

İki hafta evvel ekili alanların % 80’nini dolu vurduğundan geriye kalan ekinlerin beklenenden daha kısa sürede tahminen bir haftaya kadar biçimin bitmeri beklenmektedir.

Köyümüzde Ekinler Biçiliyor.

köyümüzde ekinler biçiliyorÇeltikli’mizde hububat biçimine başlanmıştır. Köyümüze köylülerimize bol bereketli bir yıl diliyoruz…

Her yıl olduğu gibi bu senede köylünün bir yılın emeği olan hububatın biçilmesine başlanmıştır.

Yaklaşık bir haftadır köylümüz, Bayram Yıldırım‘ın biçerdöveri diğer hububat ürünlerinden daha erken olgunlaşan arpaların biçimini yapmaktadır.

Köyden gelen haberlere göre, bu sene hasadın şuana kadar yapılan biçimlere göre, normalin biraz üzerinde olduğu yönündedir. Arpaların verimi gayet güzel olup, bir’e 30 – 40 civarında yapmaktadır.

Köyümüzde Arsa Satısı.!

koyumuzde arsa satısıDaha önce köy muhtarlığı’na arsa talebinde bulunan köylülerimiz çok yakında bu isteklerine kavuşacaklar…

Eskiden köyde ev yapmak daha kolaydı. Şimdi ise bazı belde ve köylerin yeni belediye yasasına göre, Haymana ilçemize mahelle bazında bağlanmasından sonra, arsa alıp ev yapmak belli bir izne bağlanmıştır.

Köy muhtarlığımıza ait arsaların satışı ile ilgili resmi yazı, Dernek Başkanımız Beyhan Çevik’inde görev yaptığı Başbakanlığa ulaşmış olup, Beyhan Çevik söz konusu yazının bir an evvel çıkması yönündeki girişimiyle, önümüzdeki günlerde gereği yapılarak, resmi prosedür silsilesi içerisinde en son  Ankara Valiliği’nde köylerle ilgili birimce köyümüzdeki arsaların değerine göre bir fiat belirlendikten sonra, artık dileyen herkes tahminen önümüzdeki ay içerisinde köyümüzde arsa sahibi olabileceklerdir.