Tag Archives: Hasat

Çeltikli Hasat 2016 Başladı.

biçim 2016Çeltikli’mizde hububat biçimine başlanmıştır. Köyümüze köylülerimize bol bereketli bir yıl diliyoruz…

Her yıl olduğu gibi bu senede köylünün bir yılın emeği olan hububatın biçilmesine başlanmıştır.

09 Temmuz 2016 günü başlayan biçim, köydeki biçerdöverlerden birisinin biçerdöveri diğer hububat ürünlerinden daha erken olgunlaşan arpa’lar ile anız biçimine başlamıştır.

Köyümüzde 2015 Hasat Dönemi Başladı.

köyde hasatKöyümüzde bu sene hasat dönemi başlamıştır…

Köyde 2 tanesi Kırşehir’li, 2 tanesi Saatli Köyü’nden 1 tanesi’
de köyümüzden H.Bayram Yıldırım’ın biçerdöveri olmak üzre 5 tane biçerdöver biçime başlamışlardır.

Biçime, köyün güney v güney batısında (Elmalı, Aşağı Çeşme v civarı ile Sinanlı Köyü mevkii) başlayan biçerdöver’ler buradaki biçimi tamamlayarak, bugün itibariyle köyümüzün girişindeki (Yenice tarafı) Gözenin başı, Çanak, Hüyüğin Dibi, İmam Pınarı v civarındaki ekinleri biçmeye geçmişlerdir.

İki hafta evvel ekili alanların % 80’nini dolu vurduğundan geriye kalan ekinlerin beklenenden daha kısa sürede tahminen bir haftaya kadar biçimin bitmeri beklenmektedir.

Köyde Hasat; Kazasız, Belasız Bitti.

çeltikli de hasat

Bir hasat dönemi daha bitti…

Köyün ekin biçimi, 3 gün üst üste yağan yağmurun ardından bu sene 10 gün bir gecikmeyle bugün (C.tesi gece yarısı) nihayet kazasız, belasız bitiyor.

Bu yıl da verimler, fena değildi. Genel olarak tarlasına göre, bir’e on’un altına düşmedi. Hatta bazı tarlalar bire 30 bile yaptı.

Biçerdöver’lerin biçim sorumluluğunu köy bekçisi Mehmet Kılıç üstlendi.

 

Köyümüzde Bu Sene Hasat Düşük.!

Köyümüzde ekinler biçiliyor, köylü halinden menmun değil.! 

Biçime geçen hafta başlanan köyümüz ekinleri şuan itibariyle bitmiş olup, verim olarak geçen yıllara nazaran bu sene beklenen seviyede olmamıştır.

Köyümüzde bazı tarlalara biçerdöver girmezken, biraz sulak olan ve hububatın verimini artıran toprak bileşimleri olarak biraz zengin olan yerlerinde 1’e 10,  1’e 15 yaptığı görülmüştür. Hal böyleyken, köylülerimizde bu sene borçlarını nasıl kapatacağı endişesi belirmiştir.

Verimin düşük olması sadece köyümüzde değil, Ankara’nın Polatlı, Kazan, Şereflikoçhisar, Haymana, Beypazarı, Kalecik ve Çubuk da, kuraklıktan tarlalarda ürünler kuruduğu gözlenmiştir.