EnerjiSA Sorunları Köylülerimizi Kızdırmış Durumda

EnerjiSA Sorunları, Köylerimizdeki arızalar ve çözümlerin gecikmesi köylüleri kızdırmış durumda.

İlçemizde bulunan Elektirik büronun kapanmasının ardından, konuşulan ve korkulan bir çok konu vardı.  EnerjiSa nın Haymana uygulamaları, bu günlerde  bu korkuları haklı çıkartıyor.

Haymana köylüleri Enerji SA uygumarı nedeni ile oldukça zor durumda, Enerjisa bürosunun ilçemiz haymana’dan kapatılmasının ardından ilçemize en yakın büro olan Polatlı ve Gölbaşın’dan hizmet veriliyor.

Gerçekleşen arıza durumlarında, telefonla bildirim yapılmasına karşın hemen giderilmemesi gecikiyor. Ufak bir sorunda bile günlerce bekleniyor.

eskiden köy muhtarlarında veya bekçilerde  bulunan, ana trafo anahtarının da köy muhtarlarıdan alınmasının  ardından  en ufak bir arıza şartel atması için bile köyler günlerce elektiriksiz kalıyor.

Özelliklede köy içlerinde olan aydınlatma Lambaları çalışmaması köylüleri isyan noktasına getiriyor.

İlçemiz haymana’nın bir çok köyünde aynı sorunları yaşayan, köylüler;

“Köy içlerinde bulunan Ana kutuya vurulan kilitler sonrasında Bir şartel atması durumunda bile telefonla arıyoruz. günlerce birinin gelip şarteli kaldırmasının bekliyoruz. “

Daha önce köylerde bulunan Ana tarafo anahtarlarından bir kopya  Köy muhtarlarından bulunurken, Yeni uygulama ile Köyün ana tarafo anahtarı sadece köye gelen enerjisa yetkililerinde bulunuyor.

Mehmet Kılıç;  ” Köyümüzde şarttel atmış olsa bile açamıyoruz. Kilidin anahtarı kimsede yok. Allah etmesin çok ciddi bir arıza bile olsa köyde, yapabileceğimiz bir sey yok, Yetkili birinin gelmesini bekleyeceğiz günlerce,  3 Gündür köyümüzün aydınlatmaları yanmıyor. Şarttel atmış biliyoruz. ancak defalarca bildirim yapmamıza rağmen kimse gelmiyor. Bayram boyunca köyümüzün içi zifiri karanlık halinde idi. Karanlıkta bayramlaştık.

Mehmet Arat; “Doğu anadolunun en ücra köylerinden beter durumdayız. bu nedir anlamadık durmadan elektirikler gidiyor. Bekleki gelsin, 1 gün elektirik felan gelmediği vakit, Telefonlarımız şarj edemiyoruz. Telefonlarda olmayınca Aynı mahumiyet bölgesinde gibi oluyoruz. kimdeye ulaşamıyoruz arıyamıyor aranmıyoruz. Artık aydınlatma felan geçtik bari telefonla konuşabilelim.”

Murat Bostan; “Arkadaşım ben anlayamadım defalarca arıyorsun müşteri hizmetlerini Tamam beyefendi kaydınız aldık diyorlar ama kimse gelmiyor, bidaha arıyoruz bir daha ama kimse gelmiyor. Artık sinirleniyor insan, bırakın sorun çözülmesini kızacak bir yetkili bile bulamıyoruz. bu ne kardeşim bizimle bu kadar alay edilmesin.”

Hakan Boz ; “Haymana köyleri 32.000 nüfuslu geçen gelen yetkililere sordum dediler köylere bakan 7 kişiyiz, 32.000 kişi ortalama 3 kişi olsa  10.666 hane yapıyor. vallahi sorun çokyeter daraldık mumlar gaz lambaları aldık. 1970 lere döndük elektiriğin olmadıgı vakiltlere döndük acil çözüm istiyoruz ” dedi.

Bizlerde yetkililierin biraz daha duyarlı ve haymana köylerinin sorunlarıın önemsemelerini umut ediyoruz..

Haber : Orhan ÇELİK / Haymana HABER / 21.08.2012