Elazığ’a Haymana Doğumlu VALİ

elaziga_haymana_dogumlu_vali_h2037Aslen Çaykara Kumlu köyünden olan Murat zorluoğlu, 1971 yılında ilçemiz Haymana doğumlu

Aslen Çaykara Kumlu köyünden olan Murat zorluoğlu, 1971 yılında Ankara-Haymana’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketi olan Trabzon ve İstanbul’da, yüksek öğrenimini 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı. Mülki idare amirliği mesleğine 1994 yılında Trabzon kaymakam adaylığı ile başladı. Kaymakam adaylığına müteakip 1997–1999 yıllarında Mersin Gülnar, 1999–2003 yıllarında Bingöl Genç Kaymakamlığı yaptı. 2003 yılı güz kararnamesi ile Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü şube müdürlüğüne atandı. 2004–2005 tarihlerinde İngiltere’de Nottingham Üniversitesinde kamu yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. Ağustos 2008 tarihinden itibaren Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanı olarak görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.

EĞİTİM DURUMU

2004–2005 Yüksek Lisans- Nottingham Üniversitesi (İngiltere), Kamu Yönetimi Bölümü. Avrupa Birliği Karar Mekanizmalarına Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Etkisi konulu tez kapsamında Avrupa Birliği bölgesel politikaları ve yapısal fonlarını özel olarak inceledi. 1989–1993 Lisans- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü. 1986–1989 Orta Öğretim- Hayrullah Kefoğlu Lisesi (İstanbul)

DİĞER EĞİTİMLER

2007 Ocak- Nisan Yüksek Lisans – Birmingham Üniversitesi (İngiltere), Avrupa Araştırma Kuruluşu, Çağdaş Avrupa Çalışmaları genişleyen Avrupa Birliğinin kuruluşları, Avrupa Birliğinde politika belirleme süreçleri ve Avrupa Birliğinde Uyum, dayanışma ve yerel yönetimlerin rolü konularında hem akademik hem de uygulamalı eğitim aldı.2004 Haz.- Tem. Japon İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (Japonya), Yerel Yönetim Politikaları Eğitim Programı, Japonya’daki yerel yönetimlerin yapısı, görev ve yetkileri, kaynakları ve merkezi yönetim ile ilişkileri konularında hem teorik hem de uygulamalı eğitim aldı.

İŞ DENEYİMİ

2008-Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanı Genel Müdürlüğün Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği ile ilgili iş ve işlemlerinin yürütülmesi Genel Müdürlüğün AB ve diğer Uluslararası Kuruluşlardan finanse edilecek projelerinin hazırlanması ve uygulanması, Avrupa Birliği Üyelik Öncesi Yardımlar 2006 Programında olan, şiddete maruz kalan kadınlara yönelik olarak 8 ilde kadın sığınma evi kurulmasını hedefleyen ve 2008–2010 yıllarında yürütülecek olan 11 Milyon Euro’luk Kadın Sığınma Evleri Projesinin Bakanlık adına yürütülmesi, Avrupa Birliği Üyelik Öncesi Yardımlar (IPA) 2007 Programına teklif edilip kabul edilen, yerel yönetim reformunun alanda uygulanmasını desteklemek amacıyla hazırlanan ve 2009–2011 yılları arasında uygulanacak olan 4 milyon Euro’luk Yerel Yönetim Reformunun Desteklenmesi 2 Projesinin hazırlanması ve Bakanlık adına yürütülmesi. 2003- 2008 Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Diğer görevlerin yanı sıra, 2005–2007 yılları arasında Avrupa Birliği MEDA Fonundan finanse edilen ve ülkemizdeki yerel yönetim reformunun uygulanmasını kolaylaştırmayı amaçlayan 3.2 Milyon Euro’luk Yerel Yönetimler Reformuna Destek Projesinin Bakanlık adına yürütülmesi. Yerel yönetimlerle ilgili mevzuat çalışmalarının yürütülmesi 1999–2003 Bingöl/Genç Kaymakamı 1997–1999 Mersin/ Gülnar Kaymakamı 1994–1997 Trabzon Kaymakam adayı 17 ilin valisi değişti!İçişleri Bakanlığının kararnamesiyle, 17 ilin valisi değişti. 6 vali merkeze alındı.İçişleri Bakanlığının kararnamesiyle, 17 ilin valisi değişti, 6 vali merkeze alındı. Kayseri’nin Talas ilçesi Kaymakamının Sinop’a atanması ile Türkiye’nin ikinci kadın valisi atanmış oldu

Valiler Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararnameyle, Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, Şırnak Valisi, Hasan İpek ve Van Valisi Aydın Nezih Doğan merkeze alındı.

Merkez alınan valilerin yerine ise, Merkez Valisi Enver Salihoğlu, Terkirdağ’a, Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger Bingöl’e, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Aydın Baruş Bolu’ya, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Ali Fidan Düzce’ye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Murat Zorluoğlu Elazığ’a, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya Gaziantep’e, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak Mardin’e, Talas Kaymakamı Yasemin Özata Çetinkaya Sinop’a, Düzce valisi Ali İhsan Su Şırnak’a, Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan Van’a atandı.

Türkiye’nin 3’üncü kadın valisi Sinop’a atandı

VALİLER Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararnameye göre, 6 ilin valisi merkeze alınırken, 17 ili kapsayan görev değişikliği yapıldı. Kararname ile Türkiye’nin üçüncü kadın valisi Sinop’a atandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan 2015/7295 sayılı kararnameyle, Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, Şırnak Valisi Hasan İpek ve Van Valisi Aydın Nezih Doğan merkeze alındı.

Kararnameye göre, Merkez Valisi Enver Salihoğlu Tekirdağ’a, Mülkiye Başmüfettişi Musa Işın Ağrı’ya, Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger Bingöl’e, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Aydın Baruş Bolu’ya, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Ali Fidan Düzce’ye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Murat Zorluoğlu Elazığ’a, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya Gaziantep’e, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak Mardin’e, Kayseri Talas Kaymakamı Yasemin Özata Çetinkaya Sinop’a, Düzce Valisi Ali İhsan Su Şırnak’a, Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan Van’a atandı.
VALİLER Kararnamesi Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararnameye göre, 6 ilin valisi merkeze alınırken, 11 ili kapsayan görev değişikliği yapıldı. Kararname ile Türkiye’nin üçüncü kadın valisi Sinop’a atandı.

Resmi Gazetede yayımlanan 2015/7295 sayılı kararnameyle, Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, Şırnak Valisi Hasan İpek ve Van Valisi Aydın Nezih Doğan merkeze alındı.

Kararnameye göre, Merkez Valisi Enver Salihoğlu Tekirdağ’a, Mülkiye Başmüfettişi Musa Işın Ağrı’ya, Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger Bingöl’e, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Aydın Baruş Bolu’ya, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Ali Fidan Düzce’ye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Murat Zorluoğlu Elazığ’a, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya Gaziantep’e, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak Mardin’e, Kayseri Talas Kaymakamı Yasemin Özata Çetinkaya Sinop’a, Düzce Valisi Ali İhsan Su Şırnak’a, Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan Van’a atandı.
Haymana HABER