Devrim tamam, Evrim Kısmındayız.

Haymana Kültür Merkezi Müdüresi Songül Yıldırım ile yaptığımız ropörtaj “Dediğim gibi Haymana’da yeni bir devir başlatılmış oldu. Kültür merkezi yeni, Her yeni oluşum gibi bizimde çok eksikliklerimiz olacaktır. Ancak şuanda Haymana İçin devrim aşamasını tamamlanmış evrim aşamasına geçilmiştir.”

Haymana Belediyesi Haymana Kültür merkezin açılması ile Haymana’da uzunca bir boşluk doldurulmuş görülüyor. Bir çok faliyet ile Hem haymana halkının sosyal alanı olmaya , Hemde Haymana’ da konferans ve toplantılar için şimdiye kadar olmayan büyükçe bir eksikliği tamamlamaya çalışılıyor.

Bütün bunlar yapmaya çalışan Haymana’da kültür merkezini ’de Haymana’lı, Genç, dinamik, Aktif, Heyecan dolu bir Bayan Müdüre yönetiyor.

Haymana Kültür Merkezi Müdüresi Songül Yıldırım.

Merhaba Songül Hanım

Merhaba

Son derece güzel gelişmeler oluyor keyifle izliyoruz . Özellikle de İzmir Bornovalı Ev Kadınlarının Tiyatro gösterisi oldukça dikkatimi ve ilgimi çekmişti. Tebrik ediyorum.

Teşekkür ederim..

Songül Hanım okurlarımıza öncelikle Kendinizi tanıtırmısınız? söylermisiniz Songül Yıldırım Kimdir?”

Ben 1976 Haymana Doğumluyum. İlk ve orta öğrenimi Haymana’da, lise öğrenimimi ise Polatlı da tamamladım. 1994 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Muhasebe bölümü, 1999 yılında METGE projesi ile Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünü , 2012 Yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde Sosyal Hizmetler Bölümünden mezun oldum.

Haymana’nın hangi köyündensiniz?

Baba tarafından “Tabaklı Köyü”, Anne tarafından ise “Söğüttepe ve Alaçık köylerindenim.”

Haymana Kültür Merkezini nasıl bir yerdir hiç bilmeyen birisi için tanıtırmısınız?

Haymana Kültür Merkezi; içinde eğitimi, eğlenceyi, sporu, yardımlaşma ve dayanışmayı barındıran bir komplekstir.

İsterseniz hepsini kısaca aktarayım.

Buyrun Lütfen

Bilgisayar salonumuz tüm çocuklarımız için ücretsiz hizmete açıldı. Çocuklarımız hafta içi hergün saat 10:00 ila 17:00 arasında bilgisayar hizmetinden yararlanıyorlar.

Bilgisayardan faydalanmayı belli sıralama ve sınırlara göre belirledik, sırasının bekleyen kardeşlerimize , beklemeleri için , kütüphane alanımıza yönlendiriyoruz. Sıralarının beklerlerken kendilerinin kitap okumalarının sağlıyoruz. Böylece Bilgisayardan faydalanmak için gelmişlerken kitap okumalarını da sağlıyoruz. Kitap okumak direk olarak yapılmasının sağlamak zor bir iş ama biz bu şekilde kardeşlerimizin kitap okumasını da sağlıyoruz. Takip ve kontrolde ediyoruz.

Genç kızlarımız ve isteyen hanımlarımıza , Halk Eğitim ile koordineli olarak,sertifikalı kuaförlük kursu veriyoruz. Kuaförlük kurslarımız ile genç kızlarımıza hem beceri, hem de aldıkları sertifikaları ile iş imkanı yaratabiliyoruz.

Ayrıca Halkı Bilinçlendirme projelerimizi de çok kısa zamanda hayata geçirerek kadın erkek tüm vatandaşlarımıza sağlıktan bakıma, beslenmeden iletişime” A” dan “Z” ye tüm konuları içeren seminerlerimiz de olacaktır.

Spor aktivitelerimiz için de fitness salonumuz mevcuttur. Bay ve bayan günleri olarak ayrı zamanlarda ayrılan salonumuz , haftanın tüm günü aktif olarak tüm spor aletleriyle hizmet vermektedir. Bayanlar gününe özel haftanın 1 günü step dans saatlerimizde mevcuttur.

Hanımlar Lokalimizde Bayanların düzenlemiş oldukları çay gün toplantı gibi etkinliklerine hizmet vermektedir. Ayrıca Bayanlar ile yapılacak olan kimsesiz muhtaç kişilere yardım programlarıda lokalimizde düzenlenmektedir.

Konferans salonumuzda, okulların yıl sonu etkinlikleri konferanslar seminerler tiyatro gibi eğlencelerin yanı sıra düğün, nişan gibi törenlere, Merkezimin içinde bulunan Şark odamızda ise sıra geceleri ve özel gecelere de yer vermekteyiz.

Haymana’da Kültür Merkezi size göre şu anda nerede ve nereye getirme hedefindesiniz?

Bu soruyu yanıtlamadan önce Kültür Merkezini İlçemiz Haymana’ya kazandıran Sayın Belediye Başkanımız Hacı Aysu’ya Sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Çünkü Kültür Merkezi Haymana için yapılmış bir devrimdir. Öncesine baktığımızda bu faaliyeti bir arada yürütmeye olanak sağlayacak bir yeri bırakın parçaları yönlendirme yönetme imkanı bile bulunamıyordu.

Dediğim gibi Haymana’da yeni bir devir başlatılmış oldu. Kültür merkezi yeni, Her yeni oluşum gibi bizimde çok eksikliklerimiz olacaktır. Ancak şuanda Haymana İçin “DEVRİM” aşamasını tamamlanmış “EVRİM” aşamasına geçilmiştir.

Nereye getirilmesi konusunda ise öncelikle Haymana turizm bölgesi. Hizmetlerimizde sadece Haymanalı ile sınırlı kalmamayı Haymana’ya gelen tüm misafirlerimizi de burada en iyi şekilde ağırlamayı ve hizmetlerimizi sunmayı hedefliyoruz.

Merkezimizde Hangi kursalar mevcut / Ve hangi kursları açmaz istiyorsunuz?

Şuan için sadece kuaförlük kursumuz mevcut. İleriki zamanlarımızda bağlama, bilgisayar kursu Drama ve insan ilişkileri ve iletişim gibi çeşitli kursları açmayı düşünüyoruz.

Özellikle Bayan ve Haymanalı bir müdüre olmanız benim şahsımda Haymana İçin bir kazanç niteliğindedir. Haymana’lı ev hanımları Bayanların daha sosyal olabilmeleri için geliştirdiğiniz veya geliştireceğiniz çalışmalar veya düşünceleriniz varmı / nelerdir.?

Teşekkür ederim. Öncelikle şunu belirtmeyi istiyorum. Merkezimiz faaliyete geçmeden bayanların spor salonu için ilgisi yoğundu. 30 a yakın kayıtlarımızı faaliyet öncesi almış durumdaydık. Küçük bir nufüsa sahip olmamıza rağmen böylesine bir ilgi bizleri çok mutlu kıldı. Şuanda faaliyette olan salonumuzda ilgi dahada artmış durumdadır. İleri için hedeflerimizin arasında bayanlardan el becerilerini etkin kullanıp ekonomiye katılarak üretim yapabilmeleri için yardımcı olacağız. Böylelikle Haymana’da birlik içinde üretkenliğin vermiş oldu maddi manevi doyuma ulaşacaklardır.

Songül Hanım bize kafanızdaki bugünkü Haymana , ve 10 sene sonra ki haymana’ ve Haymana’lıyı anlata bilir misiniz?

Bugünkü Haymana emekleme aşamasını tamamlamış yürümekte olan Haymana. 10 Yıl sonrasında ise umuyorumki; Konuşan, Sesini duyuran, koşan, Sosyal, ve her anlamda gururla bende varım diyen, diyebilen , özgüveni yüksek bireylere sahip Bir Haymana olacaktır.

Merkezimiz içinde konferans ve toplantı salonlarımızda var dediniz. Bunlarhakkında da bilgiler aktara bilir misiniz?

Konferan salonumuz çok amaçlı kullanıma sahiptir. Hem düğün nişan nikah törenlerinde hemde seminer, konferans, tiyatro gibi etkinliklerimizi de gerçekleştiriyoruz.

Merkezimizin açılması okulların kapanmasına denk geldiğinden çeşitli mezuniyet geceleri ve veda çayları düzenledik.

Ankara Üniversitesi Haymana M.Y. Okulunun ilk mezunlarını, Haziran ayında vermesi üzerine düzenlenen mezuniyet törenini Konferans salonumuzda verdik.

Ayrıca Nuri Bektaş Anadolu Lisesinin 25 Mayıs Dünya Etik günü için düzenlemiş olduğu programda Felsefenin Kraliçesi İoanna Kuçuradi’ yi merkezimizde ağırlama şansını bulduk.sizinde başta belirttiğiniz gibi Bornovalı ev hanımlarının düzenlemiş olduğu tiyatro gününde tüm halkımıza seslenme şansını yakaladık. Diyanet işleri Başkanlığında Tüm müezzin ve hocalarımıza açılacak olan kuran kursları için paneller düzenlendi. Kızılay Derneğinin Köy muhtarlarını bilinçlendirme programıda yine Konferans salonumuzda gerçekleşti.

Son olarak söylemek aktarmak istedikleriniz alabilirmiyiz.

Haymana artık Belediye Başkanımızın önderliğinde ayaklanmak koşmak istiyor. Kültür Merkezinin faaliyette oluşuda bu ihtiyacın bir parçası oldu. Daha nice atılımlarla parçalar eklemek ve bu parçaları düzenli bir çark içinde sistematik hale dönüştürmek için çalışmalarımızı son sürat sürdürüyoruz. Değerli halkımıza da yanımızda olarak desteklerini esirgemeden büyük özverilerle çalışmalarından ötürü sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Hep birlikte nice atılımlara sevgiyle saygıyla birlik beraberlik için de zincirimiz hep güçlensin istiyorum. Ayrıca Haymana HABER ailesine, Kendimizi tanıtmamıza olanak sağlamak amacı ile yaratıkları imkan ve Özellikle siz Orhan ÇELİK ‘e Haymana Kültür Merkezi adına teşekkür ediyorum.

Bizlerde Haymana Halkımızı bilgilendirdiğiniz, faaliyetleriniz, yaptıklarınız ve yapacaklarınız için enerjiniz ve heyecanınızın hiç eksilmemesi, umut , özveri ve temenni kardeşliğinde selamlıyoruz.

Haymana Kültür Merkezi Resimlerini görmek için Tıklayın

Ropörtaj: Orhan ÇELİK / Haymana HABER / 03.07.2012