Çifçiler Borçlarının Ertelenmesini İstediler.

Haymana Ziraat Odası Başkanı Halil İbrahim Balıkçı bu yıl mahsüllerde yaşanan verim düşüklüğü nedeniyle Tarım Bakanı Yardımcısı Arzu’dan kredi borçlarının ertelenmesini istedi.

Ankara Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Haymana Ziraat Odası Başkanı Halil İbrahim Balıkçı Ankara Ziraat Odaları Başkanlarından oluşan heyetle Tarım Bakanı Yardımcısı Kutbettin Arzu’yu ziyaret ederek bu yıl yaşanan don, kuraklık, fırtına ve dolu afetlerinden ötürü çiftçilerin yüzde 50-80 verim kaybı yaşadığını dile getirerek, çiftçi borçlarının ertelenmesini istedi.

 “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçlarının faizsiz ertelenmesi çiftçi için hayati bir konu” diyen Ankara Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Halil İbrahim Balıkçı başkanlığındaki ziraat odaları heyeti, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu’dan, don, kuraklık, fırtına ve dolu yağışından ürünlerinin yüzde 50-80’ini kaybeden çiftçilerin borçlarının ertelenmesini istedi.

Arzu’yu ziyaret eden ziraat odası başkanları adına İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Halil İbrahim Balıkçı, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçlarının faizsiz ertelenmesinin çiftçi için hayati önem taşıdığını ifade etti.

Görüşmede, Bakan Yardımcısı Arzu, konuyu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e ileteceğini, zaten bu konu üzerinde çalışıldığını, Bakan Eker’in durum hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi verdiğini kaydetti. Arzu, çalışmaların tamamlanmasının ardından bilgilendirmeyi yapacaklarını belirtti.

Balıkçı, erteleme haberini çiftçinin umutla beklediğini, konunun takipçisi olacaklarını kaydetti. Halil İbrahim Balıkçı, tabii afetlerden etkilenen çiftçilerin durumuyla ilgili konuyu Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a da ilettiğini, rapor sunduğunu hatırlattı.

Haber: http://www.haymanagazetesi.org/