Çeltikli’mizin Paşası; Hurşit AĞIRCAN.!

hurşit ağırcanKöyümüzün Artık bir paşa’sı var. Tuğgeneral Hurşit Ağırcan.!

Köyümüz Ağırcan Ailesi’ne mensup, Hacer-Osman (Rahmetli) Ağırcan çiftinin oğlu, Bilal Ağırcan’ın da yeğeni olan Hurşit Ağırcan, 28 Temmuz 2016 Perşembe günü yapılan Yüksek Asgeri Şura’nın (YAŞ) toplantısında Topçu Kıdemli Albay’lıktan Tuğgeneral’liğe terfi etmiştir.

Tuğgeneral, orduda kara ve hava kuvvetlerindeki temel görevi tugay komutanlığı olan, albay ve tümgeneral arasında bulunan askeri bir rütbedir. Bunun NATO KODU ise, OF-6 olur.

Ülkemizde Türk Silahlı Kuvvetleri’nde en düşük seviyede olan general rütbesi Tuğgeneral olup, en üst rütbeside Orgeneral‘dir.

Mareşal ve büyük amirallik rütbeleri ise, büyük yararlılıkları olan yaşayan ya da yaşamını kaybetmiş olan orgeneral ve oramiral rütbeleri kullanılır.

Bu rütbeyi alan subaylara defne yaprağından meydana gelen çelenk yerine çapraz kılıçlardan oluşan kokart ilave edilir. Ayrıca bu apolete bir yıldız da ilave olur.

Tuğgeneral kıta görevlerini tugay komutanı olarak yapmaktadır. Rütbenin ordudaki görev süresi ise, 4 yıldır. Bu sürenin sonunda toplanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sırasında tuğgeneralin görev süresi uzatılabilir, ayrıca emekliye ayrılabilir ya da tümgeneral olarak üst rütbeye terfi ettirilebilir.

1964 Haymana doğumlu olan Hurşit Ağırcan, Türk Silahlı Kuvvetlerde çeşitli görevlerde bulundu. Görev yaptığı birimlerde taktir ve üstün başarı ödülü aldı. Daha evvel  Menemen İlçesi Garnizon Komutanlığı görevinde bulundu.   En son Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda denetleme subayı olarak görev yapıyordu. Evli ve iki çoçuk babası olan Hurşit Ağırcan’ı bir gün inşallah Orgeneral olarak ordunun başına geçmesi dileğiyle;

Çeltikli Köyü Sitesi Adına;

Topçu Tuğgeneral Paşamızı Tebrik ediyor, bu yeni görevinde başarılarının devamını diliyoruz.

Paşamızın, Menemen İlçesi Garnizon Komutanı iken bir cenaze törenindeki resimleri…

hurşit ağırcan hurşit ağırcan