Türkiye’nin Mobese Kamera’lı İlk Köyü; Çeltikli.!

Türkiye’nin hiçbir köyünde hatta çoğu ilçe ve beldelerinde olmayan mobese kameralar artık, köyümüzü köylülerimiz için netten izleme imkanını sağlamıştır.

Sitemizde bir kaç kez haber konusu olan mobese kameraların eksik olan gerekli teknik noksanlıkları ikmal edilmiş, nihayet aktif hale getirilerek, sanal ortamda köyümüzü göstermeye başlamıştır.

Daha önce sadece muhtarlık odasında izlenebilen köyümüz artık dünyanın neresinden olursanız olun internet ortamında rahatça izlenebilecektir.

Köylülerimizin köyümüzü internetten izleyebilmeleri için ilk önce size vreceğimiz “IP” numarasını (http://88.249.20.29:8080/)  bilgisayarınızda masaüstüne kopyalamanızı daha sonra ise, “GOOGLE CHROME” internet tarayıcısını bir sefere mahsus bilgisayarınıza yüklemeniz icapediyor.

 Bu ink  “EXPLORER”  ve diğer tarayıcılarda pek çalışmıyor. Muhakkah “Chrome” internet tarayıcısını yüklemeniz gerekmektedir.

Kameralar normalde sabit görüntü çeken, başka hiç bir özelliği olmayan oda tipi görüntü kamerasıdır. Şimdilik köyümüzün dört cephesinden (kuzey, güney, doğu ve batı) pilot (sabit) görüntüler vermektedir. Gece kameraların aydınlatma özelliği olmadığından görüntü pek sağlıklı olmayıp, gündüz net görülebilecek kaliteli bir görüntüsü bulunmaktadır.

Özellikle Ankara ve yurt dışında olan köylülerimizin köyümüze olan özlemini giderecek olan bu güzel hizmeti Çeltikli Köyü’ne kazandıran, köyümüz esnaflarından Pastacılık Dünyası sahiplerinden Hüseyin Zafer – Nuh Kılıç kardeşlere, yurt dışında çalışan Döner City dükkalar zincirinin sahibi Ramazan Çevik’e ve muhtarımız sevgili Rıza Gülşen’e Sitemiz Yönetimi adına çok çok teşekkür ediyor,  hizmetin köyümüze ve köylülerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

_______________________________________________________________________________________

Not:

Köyümüzü internette izlemek için, sizlerin anlayacağı bir dilde aşağıda yükleme aşamalarını sıraladık…

1- İlk önce  https://www.google.com/intl/tr/chrome/browser/?hl=tr&brand=CHUJ&utm_campaign=tr&utm_source=tr-ha-emea-tr-bk&utm_medium=ha bu linki tıklayıp “Chrome” internet tarayıcısını p.c.nize yükleyin.

2- Daha sonra http://88.249.20.29:8080/ bu numaraları adres çubuğuna yazın.! Boş bir sayfa ve yukarıda da bir uyarı yazısı (dowland – doya yükleme limki) çıkacaktır.

3- Aktif olan “dowloand” yazısına tıklayın sol altta gene bir uyarı yazısını görecekiniz. O yazıya sağ tıklayıp açılan pecerede “aç” yada “yükle” seçeniğini seçip, yükleme yapın…

4- Akebinde “login” ve “şifre” penceresi gelir. Login’e tıklayıp es geçiniz…

5- Sonunda karşınızda köyümüzün 4 adet pilot görüntüsünü görceksiniz. Görüntülerin bulunduğu sayfada sağ tarafta görüntü ayarları fonsiyon tuşlarıyla görüntüyü düzenleyebilisiniz.

6- İyi seyirler….