Çeltikli Hasat 2016 Başladı.

biçim 2016Çeltikli’mizde hububat biçimine başlanmıştır. Köyümüze köylülerimize bol bereketli bir yıl diliyoruz…

Her yıl olduğu gibi bu senede köylünün bir yılın emeği olan hububatın biçilmesine başlanmıştır.

09 Temmuz 2016 günü başlayan biçim, köydeki biçerdöverlerden birisinin biçerdöveri diğer hububat ürünlerinden daha erken olgunlaşan arpa’lar ile anız biçimine başlamıştır.

13 Temmuz 2016 tarihinde köyümüze gelerk biçime başlayan köylümüz H. Bayram Yıldırım’ın biçerdöveri ile birlikte 1 tane Saatli Köyünden, 4 tanede başka yerlere ait olmak üzere, köyümüz ekinlerini şuan 6 adet biçerdöver biçmektedir.

Biçim hala devam etmekte olup, şuan 3 tane biçerdöver Söğütlü Çeşme, Göl ve Bel mevkiinde, 2 tane biçerdöver Kırkpiriken, Kavşut Mevkiinde, 1 taneside Darıpınarı, Arkaçlar mevkiinde biçim yapmaktadırlar.

Bugünlerde bir biçerdöver daha geleceği söyleniyor eğer oda gelirse 7 biçerdöverle bu seneki biçimin 10 gün içinde biticeği tahmin edilmektedir.

çeltikli biçimBu sene tarla sahipleri, biçerdövercilere ekin biçme bedeli olarak dönüm başına, 9 yada 10 lira ödeyecekler.

Geçen yıl olduğu gibi bu senede tarla sahibi eğer sapını biçimi yapan Samancı-Balyacı biçerdöverciye satmak isterse, biçim bedeli olarak sadece 2 lira ödeyecektir. Yani dönümü 9-10 lira olan biçim bedelinin samana karşılık, 2 lirasını tarla sahibi 7 yada 8 lirasını da balyacı kendinden ödemiş olacaktır.

Köy bekçisi Osman Daldal’dan aldığımız bilgiye göre, bu sene rahmetin yeterli olmasından dolayı buğday sapı’nın Dene‘ye oranla daha verilmi olduğu, biçimlerin ortalama olarak 1’e 25, 30 olarak gerçekleştiği söylenmiştir.

Site ve Köyümüz Adına;

2016 yılı hasat yılının köylülerimize hayır getirmesini ve bereketli olmasını Allah’tan (C.C) niyaz ediyoruz.