Bekir Yazar ve Ailesinin Umre Yolculuğu.!

Köylümüz Yazar Ailesi’ne mensup, Bekir Yazar eşi, oğlu Ramazan Yazar ve Eşi, Damadı Hüzeyfe Erdoğan ve eşi 20.01.2018 Cumartesi günü akşam “Umre” için kutsal topraklara yolculuğu başlayacak..!

Umre, lügaten; ziyaret manasınadır. Şer’an; ihramlı olarak Beytullah’ı ziyaret etmek ve Safa ile Merve arasında sa’y yapmaktır.

Umre belirli bir vakte bağlı olmaksızın arefe ve kurban bayram günleri (5 gün) haricinde istenildiği zaman ihram giyip, tavaf ve sa’y yaparak tahlik (saçı kazımak) ve taksir (saçı kısaltmak) dan ibarettir.

Umre’nin Manevi Yönü;

-Kul hakkı olma riskine karşı akraba, komşu, iş çevresi vs. ile helalleşmek çok önemlidir.
-Umre yolculuğuna çıkmadan önce günahlarımızdan arınmak için çokça İstiğfar-ı Şerif okumak önemlidir.
-Umre yolculuğunda Peygamber efendimizi ziyaret edeceğimizden elimiz boş gitmemek için hediye olarak çokca Salavat-ı Şerife okumak lazımdır.-Bunun yanında yine manen hazırlanmak için umre yolculuğuna çıkmadan evvel Yasin-i Şerif, İhlas-ı Şerif ve benzeri duaları okumak faideli olacaktır.
-Mübarek umre yolculuğuna çıkmadan tesbih namazı, Duha, Evvabin ve Teheccüd namazı gibi nafile namazları kılmak faideli olacaktır.
-Umre yolculuğuna giderken uçak ve otobüste mümkün ise uyumadan abdestli olarak gidilmesinin çok önemlidir, onun için yolculuğa çıkılacağı gün iyi bir şekilde istirahat ediniz.
-Umre yolculuğa çıkmadan evvel gusül abdesti alarak Mübarek beldelere mümkün ise boy abdesti ile ayak basmak uygun olacaktır.
-Gitmeden 24 saat önce sıvı tüketiminin azaltılması, dolayısı ile yolda abdest sıkıntısı çekmemeniz için önemlidir.

Ailesiyle birlikte 10 gün kutsal topraklarda Umre yapacak olan Bekir Yazar ve Ailesi Ocak ayının sonunda memleketine döneceklerdir.

Çeltikli Köyü Sitesmiz Adına;

Köylümüz Bekir Yazar ve ailesinin Umre’sini, Allah kabul etsin hayırlara vesile kılsın…